18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Projekt ustawy!

Lekarze będą odłączali bezkarnie od respiratorów?

Wojciech Kozicki
19.10.2020  19:02
Ustawa o dobrym Samarytaninie - lekarze walczący z COVID-19 będą bezkarni?
Ustawa o dobrym Samarytaninie - lekarze walczący z COVID-19 będą bezkarni? Fot: Karol Porwich/East News

Miejsca w szpitalach się kończą, grozi nam brak respiratorów i lekarzy? Czy polscy lekarze będą decydować o odłączeniu ludzi od aparatury podtrzymującej życie? Być może zapowiedzią tego jest najnowsza ustawa PiS („ustawa o dobrym Samarytaninie) zapewniająca lekarzom bezkarność.

Koronawirus w Polsce przybiera na sile, prognozy są dramatyczne, a epidemia lada moment może wymuszać na lekarzach dramatyczne decyzje co do zdrowia i życia pacjentów. Czy poniosą za nie odpowiedzialność? Pojawił się poselski projekt zmian w ustawach w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Posłowie PiS chcą m.in. objęcia penalizacją nieprzestrzegania zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków zawartych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi lub w przepisach o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, także osoby zdrowe.

Ustawa o dobrym Samarytaninie - lekarze walczący z epidemią bezkarni?

Co najważniejsze, jak informuje Polsat News, projekt zakłada wyłączenie odpowiedzialności karnej za określone czyny, popełniane przez osoby wykonujące zawód medyczny, gdy działania lecznicze są podejmowane w celu zwalczania epidemii COVID-19. Oznacza to, że brak odpowiedzialności karnej dla lekarzy walczących z epidemią.

Kancelaria Premiera na Twitterze informuje, że „ustawa o dobrym Samarytaninie” oznacza bezpieczeństwo prawne dla lekarzy. Zapewni im także 200% dodatku za walkę z koronawirusem.

Czy lekarze będą w takim razie bezkarnie odłączali Polaków od respiratorów? Polsatnews.pl tłumaczy, że jeśli osoba wykonująca zawód medyczny w wyniku rażącego nadużycia uprawnień lub rażącego niedopełniania obowiązków doprowadzi do śmierci pacjenta, lub spowoduje u niego ciężki uszczerbek na zdrowiu, wówczas będzie podlegała odpowiedzialności karnej.

Jeżeli popełniony błąd będzie miał charakter nieumyślny, nie będzie miał charakteru takiego oczywistego zaniedbania, wtedy jest wyłączony rygor sankcji karnej – tłumaczy minister zdrowia Adam Niedzielski.

Sejm zajmie się projektem we wtorek. Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł PiS Czesław Hoc.

 

logo Tu się dzieje