18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Lekarze biją na alarm

Używasz smartfona? Możesz cierpieć ogromny ból przez szyję smartfonową

06.11.2019  16:48
Używasz smartfona? Możesz cierpieć ogromny ból przez szyję smartfonową
Używasz smartfona? Możesz cierpieć ogromny ból przez szyję smartfonową Fot: Mariusz Gaczynski/East News

Smartfon jest znakiem naszych czasów. Niestety, to sympatyczne urządzenie może naszemu zdrowiu wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Lekarze biją na alarm. 

Smartfon to zdecydowanie przedmiot, z którym prawie nikt z nas się nie rozstaje. Mało kto jednak wie, że potrafi on wyrządzić ogromną krzywdę naszemu zdrowiu. 

Znane są już przypadki, że ktoś zginął przez ładowanie telefonu komórkowego. Każdy, kto przesada z używaniem tego urządzenia może się też narazić na ogromny ból i tzn. szyję smartfonową. 

Smartfon może wyrządzić Ci ogromną krzywdę

Między innymi Górnośląskie Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach leczy małe dzieci, które cierpią z powodu częstego korzystania ze smartfonów. To one z uwagi na ich młody układ kostny, są najczęściej narażone na szyję smartfonową. Na czym polega ta dolegliwość?

Wszystko ma źródło w tym, że korzystając z telefonu zastygamy w nienaturalnej pozycji. Głowa przeciętnego dorosłego waży 5,5 kg, zaś każde wychylenie głowy od pionu, do którego kręgosłup jest przystosowany, powoduje zwiększenie siły jej nacisku. Kiedy pochylamy głowę o 60 stopni do przodu, siła nacisku głowy na kark wynosi aż 27 kilogramów.

To powoduje powstawanie zwyrodnień, które mają różne nazwy - szyja tekstowa, postawa żółwia, zespół pochylonej głowy - ale oznaczają to samo. Człowiek męczy się z ogromnym bólem szyi i głowy, którego nie sposób się pozbyć, a dalsze korzystanie ze smartfona tylko pogłębia się problem.

Zanim podacie dzieciom do ręki smartfon i ucieszycie się z chwili panującej niepodzielnie ciszy - zastanówcie się dwa razy. Chyba nikt nie chce patrzeć na cierpienie najmłodszych. 

Przeczytaj więcej
Komentarze