18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Czarny scenariusz

W Polsce wydarzy się to, co we Włoszech? Ponure słowa Ministra Zdrowia

27.03.2020  12:34
W Polsce wydarzy się to, co we Włoszech? Ponure słowa Ministra Zdrowia
W Polsce wydarzy się to, co we Włoszech? Ponure słowa Ministra Zdrowia Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Polska od paru tygodni zaciekle walczy z epidemią koronawirusa. Minister Zdrowia stara się stać na straży sytuacji, ale daleki jest od optymizmu. Jego słowa wzbudziły trwogę w sercach rodaków.

Minister Zdrowia robi, co może, by sytuacja w Polsce nie była tragiczna. COVID-19 zbiera krwawe żniwo na całym świecie, dlatego takie kroki, jak domowa izolacja społeczeństwa są konieczne, by uchronić się przed dalszym dramatem.

Jak podkreśla Łukasz Szumowski, teraz wszystko jest w rękach obywateli. Minister Zdrowia nie pała jednak optymizmem i zakłada każdy, nawet najgorszy scenariusz. Polityk przyznaje, że powtórzenie w Polsce "włoskiego scenariusza" wcale nie jest czymś niemożliwym.

Minister Zdrowia nie wyklucza włoskiego scenariusza epidemii

Przypominamy, że sytuacja we Włoszech jest naprawdę dramatyczna, a pandemia osiągnęła tam niewyobrażalne rozmiary.

Będę mówił to, co uważam jako lekarz, minister zdrowia. Moje rekomendacje będą oparte na danych, na cyfrach, na faktach (...) Nie mogę zapewnić, że scenariusz włoski się nie powtórzy

- mówił minister. 

Co więcej, zaznaczył, że pandemia zmieni wiele w społeczeństwie na stałe. Nie można się oszukiwać.

Ta "nowa normalność" będzie dotyczyła wszystkich sfer życia, nie tylko sfery naszego poruszania się. Byliśmy narodem, który się witał uściskiem dłoni, pocałunkiem, albo tzw. misiakiem. To już są zachowania, które w tej chwili nie funkcjonują. Dopóki nie będziemy mieć szczepionki powszechnej to musi pójść w odstawkę, musi być zachowaniem piętnowanym przez nas samych

- podkreślał Szumowski.

Jeśli będziemy się stosować do zaleceń i nie zlekceważymy ich, tak jak Włosi czy Hiszpanie - jest szansa na wyjście z pandemii obronną ręką. Trzymamy kciuki za nowy, łagodny, polski scenariusz!