18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nie maja jak warzyć

W POLSCE ZABRAKNIE PIWA? Wstrzymują produkcję!

26.08.2022  12:08
W Polsce zabraknie piwa?
W Polsce zabraknie piwa? Fot: PIOTR GRZYBOWSKI/East News

Niepokojące prognozy - w Polsce może zabraknąć piwa! Wszystko przez niedobory dwutlenku węgla, potrzebnego do jego produkcji. Pierwsze browary już wstrzymały pracę.

Niepokojące ostrzeżenia o surowcach i produktach, których może zabraknąć w najbliższych miesiącach, się mnożą. Już wiadomo, że jesienią i zimą mogą nas czekać przerwy w dostawie energii czy gazu, Polakom zabraknie węgla na opał, nawet piekarze alarmują, że możliwe są niedobory chleba. Teraz wielki cień padł między innymi na rynek piwowarski. Pierwsze koncerny już wstrzymują produkcję złotego trunku.

W Polsce dzieje się źle. W czwartek kraj obiegła informacja o wstrzymaniu dostaw dwutlenku węgla przez Anwil i Grupę Azoty. Konsekwencje mogą być druzgocące między innymi dla branży farmaceutycznej czy żywieniowej. Dwutlenek węgla potrzebny jest do produkcji suchego lodu, bez niego nie powstaną wędliny, ciasta czy napoje.

W Polsce zabraknie piwa?

Część browarów już stanęła pod ścianą - Carlsberg Polska na przykład musiał wstrzymać produkcję. Kampania Piwowarska w komunikacie przesłanym "Faktowi" oznajmia, że dzięki nowoczesnej technologii odzyskują dwutlenek węgla i raczej ominie ich kryzys. Co z innymi browarami?

Duży problem mogą mieć wielkie koncerny, a to oznacza, że na półkach w sklepach najszybciej zabraknąć może najtańszego piwa. Wielbiciele małych browarów i piw kraftowych nie będą mieć problemu. Jak tłumaczy polityk i piwowar Marek Jakubiak, w takich miejscach nie dostarcza się sztucznie dwutlenku węgla, ten sam wytwarza się w piwie naturalnie.

Mężczyzna ostrzega jednak, że zabraknąć może wszelkiego rodzaju napojów, które są gazowane poprzez dodanie do nich dwutlenku węgla. - Tutaj mogą być gigantyczne problemy - ostrzega.