18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Powrót do normalności

W Polsce zniszczono odbiorniki 5G, operatorzy proszą rząd o pomoc

Kamil Kacperski
27.05.2020  11:19
W Polsce zniszczono odbiorniki 5G, operatorzy proszą rząd o pomoc
W Polsce zniszczono odbiorniki 5G, operatorzy proszą rząd o pomoc Fot: Karol Makurat/REPORTER/East News

"Rząd, władze lokalne i organy ścigania powinny pomóc w walce z atakami na urządzenie telekomunikacyjne" - czytamy w oświadczeniu Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (PIIT).

Ludzie mają problem z siecią 5G już od kilku miesięcy, a przez koronawirusa temat stał się jeszcze bardziej nośny. W niektórych internetowych teoriach spiskowych możemy nawet przeczytać, że wprowadzenie technologii miało jakiś związek z wybuchem pandemii COVID-19. Coś na zasadzie "szczepionki powodują autyzm", tylko w wersji z 5G.

Ataki na odbiorniki 5G. Operatorzy proszą o pomoc rządu

Żarty żartami, ale nadajniki 5G padały już ofiarą wojowników na całym świecie - w tym też i w Polsce. Na temat tych teorii i ataków wypowiedziała się Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji (PIIT), skupiająca firmy i operatorów z branży telekomunikacyjnej. W apelu organizacji czytamy:

"Apeluję do rządu, samorządów oraz organów ścigania o zdecydowane działania w związku z kryminalną działalnością zakłócającą działanie technologii, od której zależy życie i zdrowie obywateli oraz funkcjonowanie państwa. Bez infrastruktury sieci bezprzewodowych i jej stałej rozbudowy, niemożliwe jest skuteczne działanie systemów ratunkowych. Znacznie utrudniony będzie również rozwój polskiej gospodarki oraz funkcjonowanie niemal każdej dziedziny naszego życia zawodowego i prywatnego, w trakcie i po epidemii".

Organizacja zaapelowała również do właścicieli największych portali społecznościowych funkcjonujących w Polsce "do podjęcia skutecznych działań przeciwko stronom oraz autorom szerzącym dezinformację na temat wpływu pola elektromagnetycznego na zdrowie ludzkie i rozprzestrzenianie wirusa SARS-CoV-2 przez sieci bezprzewodowe, w tym 5G".

Warto zaznaczyć też, że wpływ na niechęć wobec 5G mają osoby szerzące dezinformacje na temat tej technologii. Bezkarne są też osoby wzywające do fizycznych ataków na telekomunikacyjną infrastrukturę.

"Nielegalna próba zniszczenia masztu w Krakowie w minionym roku i podpalenia stacji bazowych operatorów w ostatnich dniach pokazują, że niezbędna jest natychmiastowa reakcja. Te zdarzenia, wskazują, że ludzie zaangażowani w te przestępstwa, nie cofną się przed kolejnymi działaniami. To może oznaczać, że dojdzie w końcu do tragedii, w której zginie człowiek" - podkreśliło PIIT.

Zapewniono, że obowiązujące aktualnie w Polsce dopuszczalne poziomy pola elektromagnetycznego, do których przestrzegania zobowiązani są przedsiębiorcy telekomunikacyjni, "są w pełni zgodne z aktualnym stanem wiedzy i nauki oraz odpowiadają wartościom wynikającym z obowiązujących regulacji Unii Europejskiej".

Przeczytaj więcej
Komentarze