18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Groza

W całym kraju zapanuje INWAZJA KLESZCZY. Zjedzą nas?

15.03.2021  18:38
Inwazja kleszczy w Polsce
Inwazja kleszczy w Polsce Fot: PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Inwazja kleszczy będzie naturalną konsekwencją obecnych, przykrych zjawisk pogodowych. Jakby Polsce było mało zmian klimatycznych i pandemii koronawirusa, wkrótce staniemy do walki z tysiącami nosicieli boreliozy.

Inwazja kleszczy już niedługo, znacznie uprzykrzy nam życie. W cieplejszych miesiącach nie czeka nas chwila wytchnienia od wszelkich plag, jakie na nas spadły. Dalej będziemy zmagać się z pandemią koronawirusa, a do tego atak insektów przyniesie nam dodatkowe nieprzyjemności.

Od lat wiemy, że kleszcze są znacznie bardziej niebezpieczne, niż początkowo sądziliśmy. Przenoszą wiele groźnych chorób, w tym boreliozę, która przez długi czas potrafi siać spustoszenie w organizmie, dając jedynie niespecyficzne objawy. 

W najbliższych dniach pogodowo szykują się nam mgły, zachmurzenie i opady śniegu. Temperatury sprzyjać będą... rozprzestrzenianiu się kleszczy. Jak ostrzegają za pośrednictwem Facebooka organizatorzy akcji "Nie igraj z kleszczem": "Wystarczy temperatura powyżej 6 stopni, aby kleszcze wyruszyły na żer!".

Inwazja kleszczy w Polsce

Już teraz musimy zatem uważać na te małe, nieprzyjazne pasożyty. Wspomniana wcześniej akcja "Nie igraj z kleszczem" to kampania edukacyjna na temat Kleszczowego Zapalenia Mózgu (KZM), kolejnej groźnej choroby, którą możemy złapać od tego małego insekta. Na swojej stronie organizatorzy radzą, jak chronić siebie i psa przed zakażeniem przed pokłuciem przez kleszcze.

Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko złapania kleszcza, musimy pamiętać o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Specjaliści zalecają unikanie wysokiej trawy i zarośli, w których bytują te pajęczaki. 

Kiedy wybieramy się na spacer - najlepiej nosić ubrania z długimi rękawami i nogawkami. Oprócz tego zaleca się używanie środków odstraszających insekty. Po spacerze należy obejrzeć siebie i pupila, a w razie znalezienia kleszcza, jak najszybciej go usunąć pincetą lub kleszczołapką. Warto również przemyśleć szczepienie przeciw KZM.

To wszystko może sprawić, że oszczędzimy sobie skrajnie nieprzyjemnej, przykrej przygody z kleszczem w tle. Warto oszczędzić sobie nerwów, strachu i ewentualnie wszelkich przykrości płynących z zachorowania.

Czytaj także
Przeczytaj więcej