Niepokojące doniesienia

W grudniu ZABRAKNIE GAZU W POLSCE?!

11.08.2022  13:04
W grudniu zabraknie nam gazu?
W grudniu zabraknie nam gazu? Fot: PIOTR KAMIONKA/REPORTER

Drożyzna, inflacja, pandemia, kryzys a teraz jeszcze brak gazu?! Grudzień w Polsce nie zapowiada się szczególnie wesoło. Czeka nas bardzo ciężka zima?

Wygląda na to, że lato może być ostatnią w miarę spokojną porą roku w naszym kraju. Chociaż zaburza ją oczywiście inflacja, drożyzna i inne kryzysy, to przynajmniej nie marzniemy. Zimną może być zupełnie inaczej. 

W grudniu zabraknie nam gazu?

Polaków czeka wielka próba charakteru. Kiedy letnie upały już przeminą i świat ogarnie zima... wszędzie zacznie się robić biedniej niż teraz. Greenpeace ostrzega, że  grudniu mimo zapewnień władz - może nam zabraknąć gazu.

Wbrew zapewnieniom rządu, w Polsce już w grudniu może zabraknąć gazu, a brakujące ilości surowca PGNiG będzie musiał kupować po wysokich cenach na giełdzie. Na ten cel koncern gazowy będzie musiał przeznaczyć nawet dodatkowe 33 mld złotych

- wynika z analizy ekspertów Greenpeace Polska.

Niedobory gazu mogą powstać głównie w wyniku opóźnienia dostaw gazociągiem Baltic Pipe oraz braku wystarczającej liczby kontraktów na import surowca. Problemów z pokryciem zapotrzebowania na energię nie byłoby, gdyby rząd konsekwentnie inwestował w ocieplenie domów i rozwój odnawialnych źródeł energii. To się jednak nie dzieje.

Najwyraźniej nasz zimowy los będzie się w najbliższym czasie kształtował, ale zrobienie sobie zapasów i dokupienie farelki nie wydaje się wcale takie nierozsądne. Wręcz przeciwnie!

Czytaj także