18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

nie ma lekko

WARSZAWA W ŻÓŁTEJ STREFIE. Od soboty surowe restrykcje

Emilia Waszczuk
07.10.2020  15:21
Koronawirus w Warszawie. Stolica w żółtej strefie
Koronawirus w Warszawie. Stolica w żółtej strefie Fot: Mateusz Grochocki/East News

Nowe ograniczenia w Polsce i ponad 100 powiatów w strefach żółtej i czerwonej! Od soboty surowe restrykcje wprowadzone mają być między innymi w Warszawie.

W czwartek Ministerstwo Zdrowia tradycyjnie ogłosi nową listę powiatów objętych dodatkowymi ograniczeniami. Strefy żółte i czerwone wyznaczone zostały ostatnio w kilkudziesięciu miejscach w Polsce. Wśród zagrożonych restrykcjami znalazła się z kolei stolica państwa.

Czy już od soboty w Warszawie obowiązywać będą poważne restrykcje, wprowadzane dla lepszej walki z koronawirusem SARS-COV-2? Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapowiedział, że to niemal pewne. A bać się powinni nie tylko mieszkańcy stolicy...

Warszawa w żółtej strefie

Wojciech Andrusiewicz w czasie briefingu prasowego w środę poinformował o nowych działaniach Ministerstwa Zdrowia w walce z koronawirusem. Resort ma między innymi powołać do pracy z COVID-19 16 nowych szpitali. Decyzja ta warunkowana jest bardzo szybkim przyrostem nowych zakażeń i pacjentów wymagających hospitalizacji.

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia zapowiedział również, że niemal pewne jest objęcie stolicy kraju dodatkowymi restrykcjami. Od soboty 10 października Warszawa stanie się strefą żółtą. Ale nie tylko ona - strefy z restrykcjami objąć mają ponad sto powiatów (na chwilę obecną jest ich 51).

Tych powiatów, które jutro ogłosimy, będzie ponad 100. Musimy się liczyć z tym, że w ramach obostrzeń w strefach żółtych znajdzie się bardzo dużo miast - powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Ograniczenia w Warszawie. Maseczki na ulicach

Jednocześnie od soboty 10 października w Polsce obowiązywać mają nowe obostrzenia w walce z epidemią. Zmian jest kilka, a jedna z najważniejszych to obowiązek zasłaniania ust i nosa w przestrzeniach otwartych.

Maseczki nosić będzie trzeba zarówno w strefie czerwonej, jak i żółtej. Obowiązku zasłaniania twarzy pilnować mają służby, a nakaz ma być surowo egzekwowany. Dodatkowo nie będzie już można wymówić się chorobą i problemami z oddychaniem. Od soboty na brak maseczki potrzeba będzie zaświadczenia lekarskiego - inaczej zapłacimy mandat. Z noszenia maseczek w miejscach publicznych zwolnieni będziemy jedynie w lasach, parkach i innych przestrzeniach zielonych (ogrody, plaże, zieleńce).

Dodatkowo w Warszawie zapanują surowe zasady korzystania z takich miejsc jak kina czy siłownie. Na targach czy konferencjach obowiązywać ma limit jednej osoby na 4 m/kw, a w siłowniach 1 osoby na 7 m/kw. W kinach zebrać się może zaledwie 25 proc. widowni.

Nowe ograniczenia w Polsce

Jakie jeszcze zmiany obejmą Polaków od soboty 10 października? Przykra niespodzianka czeka przyszłych małżonków i ich gości. W uroczystościach rodzinnych i okolicznościowych, w tym w weselach, uczestniczyć będzie mogło maksymalnie 100 osób - ale to w powiatach nieobjętych dodatkowymi restrykcjami. W strefach żółtych w weselu uczestniczyć będzie mogło maksymalnie 75 osób, a w czerwonych 50.

Ponadto w strefie czerwonej puby czy restauracje będą otwarte dla klientów tylko do godziny 22. Nakaz nie dotyczy dostarczania posiłków na wynos.

Kolejna zmiana to zakaz organizowania zgromadzeń w odstępach nie mniejszych, niż 100 metrów od siebie. Zamknięte zostaną dyskoteki i kluby nocne, a bary czy restauracje nie będą mogły wyznaczać na swoim terenie miejsca do tańczenia.

Przeczytaj więcej
Komentarze