18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zmiany w przepisach

WIELKA INFILTRACJA SKARBÓWKI. Możesz być na ich liście

23.09.2022  11:38
Urząd Skarbowy sprawdza rachunki
Urząd Skarbowy sprawdza rachunki Fot: ARKADIUSZ ZIOŁEK/East News

Od początku lipca zaczęły obowiązywać przepisy dające szersze uprawnienia skarbówce – urząd może teraz uzyskać łatwy dostęp do kont bankowych Polaków. Jak podaje Business Insider Polska, fiskus prześwietlił już konta pierwszych osób.

Polski Ład, gdy wszedł w życie 1 lipca tego roku, rozszerzył m.in. uprawnienia Urzędu Skarbowego. Teraz każdy naczelnik US może żądać od banków informacji o kontach obywateli już na etapie postępowania przygotowawczego. Wcześniej fiskus mógł prześwietlić czyjeś finanse dopiero, gdy zostały tej osobie postawione zarzuty i rozpoczął się proces kontroli podatkowej.

Business Insider skontaktował się z kilkoma kancelariami podatkowymi w Polsce, z których dowiedział się, że choć przepisy weszły w życie już niemal kwartał temu, nie widać na razie wzmożonej aktywności skarbówki. Niemniej urzędnicy zaczęli wykorzystywać działanie nowych przepisów.

Krajowa Administracja Skarbowa odpowiada

Dziennikarze wysłali też zapytanie do Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) o częstotliwość korzystania z nowych uprawnień.

- W lipcu i sierpniu 2022 r. naczelnicy urzędów skarbowych skierowali łącznie 33 wystąpienia do banków na podstawie art. 48 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej – odpowiedziała KAS.

US prześwietlił więc w ciągu tych dwóch miesięcy 33 osoby na etapie postępowania przygotowawczego. Choć nie można mówić o masowej infiltracji, to sam fakt posiadania przez urząd takich możliwości i wykorzystanie ich choć raz, powinno zwrócić uwagę obywateli. Bowiem jeszcze przed postawieniem zarzutów, bez naszej wiedzy, urzędnicy mogą prześwietlić finanse Bogu ducha winnego Polaka.

Zadbamy o to, aby te przepisy nie były nadużywane”

Podatnik nie jest nawet informowany o wszczęciu postępowania "w sprawie". Z pewnością wskutek omawianych zmian uszczerbku doznaje ochrona prywatności obywateli – mówiła Magdalena Pieślak, menedżer w kancelarii podatkowej Crido.

Skarbówka jednak zapewnia, że nie będzie nadużywać swoich uprawnień:

Będziemy przyglądali się wykorzystaniu tych przepisów przez urzędników i funkcjonariuszy. Zadbamy o to, aby te przepisy nie były nadużywane. One mają nam pomóc w pracy, w wykrywaniu przestępców podatkowych i nie będą stosowane bez uzasadnionej przyczyny

– mówił szef KAS Bartłomiej Zbaraszczuk w rozmowie z Business Insider.

Polakom nie zostaje już nic innego, tylko uwierzyć im na słowo.