18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

przyszła kryska na matyska?

CORAZ WIĘCEJ WIRUSA DELTA W POLSCE! Chorują antyszczepionkowcy

Emilia Waszczuk
15.07.2021  16:02
Ministerstwo Zdrowia ogłasza czwartą falę. Winni antyszczepionkowcy
Ministerstwo Zdrowia ogłasza czwartą falę. Winni antyszczepionkowcy Fot: Pawel Wodzyński/East News

Nadciąga czwarta fala pandemii koronawirusa. Minister zdrowia Adam Niedzielski powiedział w czwartek wprost: trend się odwraca, a rzecznik resortu przyznał, że to wszystko wina antyszczepionkowców.

Według najnowszych danych Ministerstwa Zdrowia, wirus Delta stanowi już 30-40 procent wszystkich nowych zakażeń w Polsce. Co niepokojące, ponad połowa zachorowań dotyczy osób w wieku 20-30 lat i osób około 40 roku życia. Co znamienne, tylko jeden procent wszystkich zakażeń koronawirusem w Polsce, to przypadki zachorowań u osób w pełni zaszczepionych. 99 procent to więc antyszczepionkowcy i osoby, które nie przyjęły drugiej dawki i nie wytworzyły jeszcze odporności.

W tej chwili, licząc od początku czerwca, liczba niestawiennictwa się na drugą dawkę jest w granicach 52-53 tys. osób. Niestety część osób zdaje się wypierać ze swojej świadomości fakt, że dalej mamy pandemię

- powiedział w czwartek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Polityk poinformował, że w Polsce potwierdzono dotąd 162 przypadki zakażeń wirusem Delta, z czego kilkanaście to zakażenia wirusem Delta Plus. Według informacji uzyskanych przez radiozet.pl, w kraju potwierdzono już także pierwsze zakażenia jeszcze bardziej niebezpieczną i zjadliwą mutacją - Lambda.

Trend się odwraca? Idzie czwarta fala

I choć obecnie liczba nowych, wykrywanych zakażeń jest niewielka, sytuacja może się odwrócić. - Cały czas podkreślamy, że to jest moment przesilenia, w którym niewykluczone, że trend się zmieni i liczba zakażeń może pójść w górę - powiedział Wojciech Andrusiewicz.

Ten sam temat podniósł w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski, który ostrzega - w najbliższych tygodniach powinniśmy spodziewać się coraz większej liczby nowych zakażeń.

Od tygodnia 7-dniowa średnia ruchoma nowych zakażeń utrzymuje się w granicach 80. Trend boczny, oznaczający ustabilizowanie liczby nowych zakażeń, stał się faktem. W kolejnych tygodniach musimy liczyć się również ze wzrostami zakażeń

- napisał Minister Zdrowia na Twitterze.

Czytaj także
Przeczytaj więcej