18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

witamy, ale się nie cieszymy

WIRUS DELTA ZAATAKOWAŁ W POLSCE! Duże ogniska na Pomorzu!

Emilia Waszczuk
29.06.2021  09:25
Delta atakuje Polskę. Nowe ogniska, chorują całe rodziny
Delta atakuje Polskę. Nowe ogniska, chorują całe rodziny Fot: MIA Studio/Shutterstock

Wysoce zjadliwa mutacja koronawirusa SARS-COV-2 - wariant Delta - zaczyna panoszyć się w Polsce. Potwierdzono dwa nowe ogniska i kilkadziesiąt zachorowań.

Koniec zabawy w kotka i myszkę, wirus Delta w końcu pokaże nam, co potrafi? Właśnie potwierdziły się najczarniejsze doniesienia - wykryto duże ogniska zmutowanego koronawirusa, w dodatku w miejscach, gdzie o rozniesienie zarazy wybitnie łatwo.

Nowe zakażenia wirusem Delta potwierdzone zostały na Pomorzu. To właśnie tam wykryto dwa nowe, duże ogniska - w szkole podstawowej i w przedszkolu. Spośród wszystkich zakażeń mutacją, już co trzecie pochodzi z tego regionu Polski.

Wirus Delta atakuje Polskę

Co ważne, wirus Delta roznosi się dużo szybciej, niż poprzednie mutacje SARS-COV-2, jest też bardziej zabójczy. Wiadomo już także, że objawy choroby widoczne są u dzieci, co wcześniej bywało rzadkością.

Na chwilę obecną, w dwóch nowych ogniskach na Pomorzu potwierdzono zakażenia u kilkudziesięciu osób. W Szkole podstawowej w Pruszczu Gdańskim choruje 5 uczniów, 3 nauczycieli i 5 dorosłych członków rodzin. Z kolei w przedszkolu w Gdańsku zakażonych jest już 36 osób!

Wariant Delta bardzo szybko się przenosi, wywołuje również objawy u dzieci, a jeśli ognisko zakażenia jest w rodzinie, to chorują wszyscy jej członkowie bez względu na wiek

- alarmuje dr Elżbieta Rucińska-Kulesz, była dyrektor pomorskiego NFZ.

Kiedy czwarta fala? Zostało nam mało czasu

Według oficjalnych doniesień oba ogniska z Pomorza są wygaszane. Tymczasem bardzo niebezpieczna, bo mocno zaraźliwa i częściej doprowadzająca do ciężkiego przebiegu COVID-19 mutacja z Indii już sieje spustoszenie w Wielkiej Brytanii. Na Wyspach codziennie potwierdzanych jest kilkanaście tysięcy nowych zakażeń, a wariant Delta stanowi tam już ponad 90 proc. wszystkich zachorowań.

Szacuje się, że mutacja koronawirusa powstała w Indiach w połowie lata będzie stanowiła już 70 procent wszystkich zakażeń w Europie, a do końca sierpnia 90 procent. W Polsce fala zakażeń wybitnie niebezpiecznym patogenem prognozowana jest na wrzesień.