18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

gdzie jest państwo?

WOŚP kontra koronawirus. Kupują sprzęt dla lekarzy za kilkanaście mln

Emilia Waszczuk
23.03.2020  11:30
WOŚP kontra koronawirus. Kupują sprzęt dla lekarzy za kilkanaście mln
WOŚP kontra koronawirus. Kupują sprzęt dla lekarzy za kilkanaście mln Fot: Jurek Owsiak/Facebook

Koronawirus zaatakował Polskę, epidemia w naszym kraju się rozkręca, a szpitalom już brakuje personelu i podstawowych sprzętów. W tym tragicznym czasie znów wspomoże ich WOŚP.

Polska służba zdrowia od lat jest w tragicznym stanie. Lekarze, zwłaszcza ci najmłodsi, zarabiają niewiele, więc wolą wyjeżdżać za granicę, do czego zachęcała ich swego czasu jedna z posłanek PiS. Ośrodki zdrowia i szpitale mają więc niedobór medyków, ale też pielęgniarek i sprzętu. W wielu miejscach jedyne specjalistyczne urządzenia pochodzą nie z działań państwa (a to przecież "państwowa" służba zdrowia), a ze zbiórek WOŚP.

Teraz, gdy do Polski dotarł koronawirus SARS-COV-2, problemy widać jeszcze wyraźniej. Lekarzom i pielęgniarkom brakuje tak podstawowego wyposażenia, jak kombinezony, gogle, rękawiczki i maseczki ochronne. Za mało jest też testów wykrywających niebezpiecznego wirusa. A państwo nie jest w stanie szpitalom tego zapewnić.

WOŚP znów na ratunek

I tu po raz kolejny już, swoją cegiełkę do ratowania ludzi dokłada Jurek Owsiak i jego fundacja WOŚP. Najpierw poinformowali o zakupie 150 specjalistycznych łóżek do szpitali, które zostaną umieszczone na Oddziałach Intensywnej Opieki Medycznej. Teraz zrobili kolejne, bardzo potrzebne zakupy.

W poniedziałek fundacja WOŚP przekazała fantastyczne informacje. Zdecydowali się wydać aż 16 milionów złotych na zakup pakietów ochronnych do szpitali.

W niedzielę 22 marca Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy złożyła zamówienie na 50 tysięcy Indywidualnych Pakietów Ochrony Biologicznej (IPOB). Zestawy te zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa lekarzy i personelu medycznego ratującego życie i zdrowie osób zarażonych koronawirusem

- poinformowali.

W skład każdego zestawu wchodzi kombinezon ochronny Tyvek Classic, buty, panoramiczne gogle ochronne, 2 pary rękawic i specjalna maska ochronna. Produkty powinny dotrzeć do fundacji najpóźniej w ciągu kilkunastu dni. Następnie zostaną rozesłane do kilkudziesięciu szpitali w Polsce.

Ale to nie wszystko... WOŚP po raz kolejny przyczynia się także do usprawnienia służby zdrowia, zakupując nowoczesny sprzęt.

Dodatkowym urządzeniem, którego zakupu w przyspieszonym trybie dokonuje Fundacja, jest specjalistyczny analizator laboratoryjny, pozwalający wykonywać testy na koronawirusa. Urządzenie zostanie przekazane do Centralnego Laboratorium Badań Genetycznych w Onkologii Dziecięcej ONCOLAB im. Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Łodzi. Laboratorium to zostało właśnie włączone do sieci laboratoriów wykonywujących testy na koronawirusa. Zakupiony sprzęt zwiększy wydajność placówki i pozwoli na analizowanie większej ilości próbek

- czytamy.

logo Tu się dzieje