18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polacy bankrutują,

WSTRZĄSAJĄCE DANE GUS! INFLACJA PRZEBIŁA WSZELKIE REKORDY

Emilia Waszczuk
30.11.2021  11:18
Inflacja bije kolejny rekord
Inflacja bije kolejny rekord Fot: Tomasz Jastrzębowski/REPORTER

Główny Urząd Statystyczny informuje o kolejnym rekordzie inflacji w Polsce. Ceny towarów i usług rosną w zatrważającym tempie.

Jeszcze rano szef Ministerstwa Finansów ostrzegał, że inflacja w listopadzie wyniesie 7 lub nieco ponad 7 procent, a już chwilę później Główny Urząd Statystyczny podał dane z mijającego miesiąca. Pobiliśmy właśnie najgorsze możliwe prognozy, przygotowywane nam przez ekonomistów. Takiego dramatu nie było od ponad 20 lat!

Jak informuje GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w listopadzie o 7,7 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem o 1 procent. To zdecydowanie więcej, niż szacowali specjaliści, którzy spodziewali się inflacji na poziomie około 7,4 procent.

Inflacja jeszcze urośnie

Niestety kolejne prognozy ekspertów są jeszcze gorsze. Ekonomiści z ING twierdzą, że już w grudniu osiągniemy inflację na poziomie 8,5 proc. W przyszłym roku z kolei CPI ma zacząć powoli hamować, ale i tu nie ma zbyt dobrych wieści, bo inflacja bazowa pozostanie wysoka.

Nawet jak inflacja CPI zacznie spadać, to bazowa pozostanie rekordowo wysoka, co będzie rodzić duże większe obawy niż wysoki poziom CPI

- mówi Rafał Benecki z INF Bank Śląski.

- Mamy duże większe ryzyko wystąpienia spirali płacowo-cenowej i utrwalenie wysokiej inflacji niż w krajach rozwiniętych, m.in. z uwagi na znacznie mocniejszy rynek pracy i silniejsze żądania płacowe - dodaje.

Złe prognozy na 2022 rok

Ceny towarów i usług w 2022 roku nadal będą bardzo wysokie, mimo tarczy antyinflacyjnej rządu - twierdzi z kolei Marcin Klucznik z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Powodem ma być narastająca presja płacowa.

- Narodowy Bank Polski wskazuje, że odsetek firm prognozujących podwyżki wynagrodzeń wzrósł do 44 proc. - to najwyższy odczyt w historii badania. Na analogiczne trendy wskazują badania koniunktury konsumenckiej GUS – ponad 45 proc. gospodarstw domowych oczekuje utrzymania się inflacji w kolejnych miesiącach. W konsekwencji narasta presja płacowa w polskiej gospodarce. W takich warunkach zdolność NBP do kontroli inflacji będzie ograniczona - mówi ekonomista.

logo Tu się dzieje