18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pandemiczna GROZA

Wariant Omikron JUŻ W POLSCE?! Jest groźniejszy i zjadliwszy

26.11.2021  16:35
Wariant Omikron już w Polsce?!
Wariant Omikron już w Polsce?! Fot: Nhemz/Shutterstock

Wariant Omikron koronawirusa wstrząsnął światem nauki. Patogen jest zjadliwszy i silniejszy niż mogliśmy zakładać, a jego mutacja to jakiś horror. Czy ta groza dotarła już do Polski?

Nowa mutacja koronawirusa, zwana przez naukowców wariantem Omikron ma potencjał do wywoływania kolejnych, straszliwych epidemii. Wobec tego wariantu groźnego patogenu medycyna jest bezradna. Donosiliśmy o tym w tym tekście.

Niestety, naukowcy zidentyfikowali nowy wariant koronawirusa, z dużym potencjałem do mutowania. Pierwsze przypadki zakażenia nim wykryto w Botswanie, jednak wirus już zdołał się przedostać do RPA i Hongkongu.

Wariant Omikron może przyczynić się do wybuchu kolejnej, znacznie gorszej i groźniejszej epidemii. Naukowcy przyznają, że "ogromna liczba kolców wirusa sugeruje, że nowy szczep może stanowić poważny problem". Tymczasem pandemia nie zwalnia, a Polskę zalewają kolejne zakażenia.

Wariant Omikron już w Polsce?!

Czy wariant Omikron jest już odpowiedzialny za liczbę nowych zakażeń w naszym kraju? Dotychczas na całym świecie potwierdzono jedynie 59 przypadków wariantu B.1.1.529, który najprawdopodobniej wykształcił się w Botswanie. 

Większość zachorowań dotyczy obecnie RPA i Botswany, lecz zaraza dotarła już do Europy. W piątek belgijski minister zdrowia poinformował o pierwszym przypadku zakażenia Omikron w tym kraju. Naukowcy przyznają, że to "najgorsza mutacja" jaką do tej pory widzieli.

Mamy pierwszy potwierdzony przypadek tego wariantu u osoby, która wróciła z zagranicy, 22 listopada otrzymała pozytywny wynik testu i nie była zaszczepiona

- przekazał szef resortu zdrowia.

Z uwagi na ogromną liczbę kolców wirusa, wariant B.1.1529 może "omijać większość znanych przeciwciał monoklonalnych, co oznacza potencjał tego wirusa do wywoływania nowych epidemii na całym świecie, dzięki wymykaniu się mechanizmom obronnym organizmu".

Czujecie strach?

Czytaj także
Przeczytaj więcej