18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

pracownik zakażony

Nie będą badać próbek na koronawirusa! Laboratorium zamknięte

Emilia Waszczuk
18.03.2020  15:45
Nie będą badać próbek na koronawirusa! Laboratorium zamknięte
Nie będą badać próbek na koronawirusa! Laboratorium zamknięte Fot: Jarun Ontakrai/Shutterstock

Główne laboratorium badające próbki pobrane od osób z podejrzeniem koronawirusa zostało czasowo zamknięte. Placówka nie będzie przeprowadzać testów - jej pracownicy sami mogli się pozarażać!

Niepokój w laboratorium Państwowego Zakładu Higieny, czyli głównego, największego w kraju laboratorium badającego próbki pobrane od osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem SARS-COV-2. U dwójki pracowników placówki podejrzewa się zakażenie!

Oboje zostali objęci obowiązkową kwarantanną i zostali poddani natychmiastowym badaniom.

Pracownik zakażony

Przed godziną 17 Państwowy Zakład Higieny poinformował o wynikach badań dwóch pracowników laboratorium. Niestety - jeden z nich został zakażony koronawirusem SARS-COV-2.

Pracownik ten nie był zaangażowany w prowadzony przez nas proces diagnostyki COVID-19, ale w trosce o zdrowie pozostałego personelu podjęto decyzję o zawieszeniu działania laboratorium diagnostycznego NIZP-PZH

- poinformowali.

Stan zdrowia pracownika jest dobry. Niezwłocznie po zakończeniu kwarantanny planujemy przywrócić działalność laboratoryjną - czytamy.

Zamkną laboratorium?

Jak się okazuje, żadna z dwóch osób z podejrzeniem COVID-19 nie zajmowała się badaniem koronawirusowych próbek. Osoba, u której ostatecznie stwierdzono zakażenie, mogła "złapać" SARS-COV-2 poza laboratorium. Jak informuje w rozmowie z Onet.pl dr Grzegorz Juszczyk, teraz ustalana jest lista osób, z którymi zakażony miał styczność.

Niestety, możliwy jest też scenariusz, w którym pracownik zaraził się też od kolegów z pracy. Placówka została poddana kwarantannie, a laboratorium na jej czas zawiesiło działalność. 

W odpowiedzi na niepokojące informacje z PZH rząd natychmiast otwiera dodatkowe laboratoria w Warszawie. Wszystkie próbki, które miały być sprawdzone w Państwowym Zakładzie Higieny, zostaną przekazane do innych placówek.

Czytaj także
Przeczytaj więcej