18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Leśnicy ostrzegają przed źmijami

Warszawa. Parki i lasy opanowane przez żmije! Uważajcie na gady

Kamil Kacperski
28.05.2020  13:38
Warszawa. Parki i lasy opanowane przez żmije! Uważajcie na gady
Warszawa. Parki i lasy opanowane przez żmije! Uważajcie na gady Fot: shutterstock.com

To jedyny gad w Polsce, którego nie chcecie spotkać. Mowa o żmii zygzakowatej, która w maju ma okres godowy - to oznacza, że są wyjątkowo nadpobudliwe i agresywne.

Leśnicy ostrzegają, by uważać podczas spacerów. W niektórych warszawskich lasach pojawiło się bowiem sporo żmij, które teraz przechodzą przez okres godowy. Których zalesionych miejsc unikać, by nie spotkać niebezpiecznych gadów?

Leśnicy ostrzegają - wypełzły żmije!

Żmija zygzakowata jest jedynym jadowitym gatunkiem węży żyjącym w Polsce. Ich ukąszenia są rzadkie, ale i tak mogą być śmiertelnie niebezpieczne. Żmija zygzakowata najbardziej przepada za miejscami dobrze nasłonecznionymi, czyli polanami, łąkami czy mało zarośniętymi lasami. Zwykle zwierzak ucieka przed odgłosami człowieka, ale czasami stara się odstraszyć ludzi innymi sposobami:

"Zwija swoje ciało, unosi głowę i głośno syczy. Należy wtedy zachować dystans co najmniej metra, nie wykonywać gwałtownych ruchów i nie drażnić jej"- radzi Krzysztof Trębski z Lasów Państwowych w rozmowie z portalem se.pl.

Zaawansowana wiosna oznacza, że żmije opuściły swoje kryjówki i można je spotkać podczas spacerów w bardziej zielonych miejscach w Warszawie. Jak podaje Radio Kolor, leśnicy dostają coraz więcej zgłoszeń dotyczących występowania tego gatunku. Ograniczenie wychodzenia z domów przez ludzi w ciągu ostatnich dwóch miesięcy spowodowało, że gady znacznie chętniej pojawiają się blisko zabudowań ludzkich.

W samym maju na SOR w Mazowieckim Szpitalu Wojewódzkim w Siedlcach zgłosił się mężczyzna ukąszony przez niebezpiecznego zwierzaka.

Jak można rozpoznać żmiję zygzakowatą? Ta ma głowę przypominającą kształt serca, a także charakterystyczny zygzak wzdłuż ciała (stąd potoczna nazwa gatunku). Tak jak wspomnieliśmy, zwierzaki przepadają za nasłonecznionymi miejscami, ale ulubionym środowiskiem rozrodczym zwierzaków są podmokłe lasy oraz stosy kamieni na pograniczu pól i lasów. Gadom do złożenia jaj wystarczą nawet ogródki skalne na waszych podwórkach!

Jednak bardziej prawdopodobnym miejscem występowania żmij są pobliskie lasy - leśnicy twierdzą, że najwięcej żmij możemy spotkać w lasach: Młocińskim, Kabackim i Sobieskiego. - Tam, gdzie mamy polany i łąki możemy się spodziewać takich gadów - wyjaśniła Andżelika Gackowska.

Przeczytaj więcej
Komentarze