18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Do czego zdolny jest Putin?

Waszczykowski: Rosja ćwiczyła atak nuklearny na Polskę

12.04.2022  18:58
Putin może zrzucić bomby atomowe na Polskę? Witold Waszczykowski nie wyklucza czarnego scenariusza
Putin może zrzucić bomby atomowe na Polskę? Witold Waszczykowski nie wyklucza czarnego scenariusza Fot: Shutterstock/Mr. Tempter

Władimir Putin nie cofnie się przed niczym? Popełniane są kolejne zbrodnie na ludności cywilnej, jest podejrzenie użycia broni chemicznej w Mariupolu, gwałcone są małe dzieci. Co dalej? Czy Rosja użyje broni nuklearnej? Były szef MSZ Witold Waszczykowski przypomina, że Rosjanie ćwiczyli już taki scenariusz na symulacjach komputerowych podczas manewrów Zapad.

Władimir Putin w najnowszym przemówieniu zapewniał, że Rosjanie pomagają Ukraińcom, a cele inwazji są w pełni szlachetne. Tymczasem popełniane są masowe mordy na cywilach, gwałcone są kobiety i dzieci, odkrywane są ślady kolejnych potwornych zbrodni na Ukraińcach. Istnieje podejrzenie, że w Mariupolu Rosja użyła broni chemicznej. Co dalej? Były szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiada, że może spełnić się czarny scenariusz, w którym Polska jest celem rosyjskiej broni nuklearnej.

Do czego zdolny jest Putin? Waszczykowski o zagrożeniu dla Polski

Witold Waszczykowski w programie „Tłit” zwrócił uwagę, że Rosjanie są zdolni do wszystkiego, bo „wszystko co robią, to zapowiadali”. Przypomniał komunikaty rosyjskiej władzy sprzed lat o „rozwiązaniu problemu ukraińskiego”, co właśnie jest realizowane. Zwrócił uwagę na wczorajsze informacje w rosyjskich mediach i wypowiedzi rosyjskich dowódców rosyjskich o konieczności zakończenia bitwy o Mariupol za pomocą ataku chemicznego. Wieczorem w mieście za pomocą drona zrzucono substancję chemiczną nieznanego pochodzenia.

Jakie będą kolejne kroki Putina? Czy spełni swoje groźny o użyciu broni nuklearnej? Zdaniem Witolda Waszczykowskiego, Rosja ćwiczyła już nawet za pomocą symulacji atak nuklearny na Polskę.

Zapowiadają, że są gotowi użyć broni nuklearnej przeciwko różnym państwom. Przecież ćwiczyli  takie ataki w ramach manewrów Zapad, które odbywały się cyklicznie wraz z Białorusią. Był ćwiczony jako symulacja komputerowa atak na Polskę. Ile razy będziemy udawać, że wydaje nam się, że nie zrobią tego co zapowiadali? – powiedział Witold Waszczykowski. (Wirtualna Polska)

Zdaniem Witolda Waszczykowskiego, trzeba zakładać czarny scenariusz, że może dojść do takiego ataku i czas zacząć się konfrontować z Rosją. Tymczasem w rosyjskiej telewizji wprost mówi się o inwazji na Polskę i ostrzega, że „z Warszawy nic nie zostanie w 30 sekund”.

O jakie konkretnie ćwiczenia i symulacje chodziło Witoldowi Waszczykowskiemu? Onet przypomina, że w 2021 roku podczas manewrów Zapad głównym celem było ćwiczenie kontrataków na siły USA i NATO w razie dużego konfliktu zbrojnego z Zachodem. Amerykański analityk Dylan Malyasov ujawnił, że rosyjska jednostka artyleryjska użyła w tym ćwiczeniu armat samobieżnych kalibru 203 mm, znanych jako 2S7 Pion. Armaty te są w stanie dostarczyć niewielki ładunek nuklearny na odległość ok. 48 km.

W ramach tego scenariusza rosyjska armia ćwiczyła atak z użyciem broni nuklearnej na wojska Sojuszu na terytorium Polski. Dwa bombowce strategiczne Tu-22M3 ćwiczyły zrzucenie ładunków nuklearnych na dowództwo sił USA w Polsce. W tym czasie rosyjska artyleria ćwiczyła ostrzał wojsk w Polsce przy użyciu pocisków z ładunkami konwencjonalnymi i nuklearnymi – podaje Onet.pl.

Czytaj także