18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

PILNE!

Ważna decyzja w sprawie maseczek! Przekazano nowe informacje

28.04.2021  14:00
Rząd kończy z maseczkami
Rząd kończy z maseczkami Fot: upprint/Shutterstock

Podczas środowej konferencji prasowej rząd przedstawił plan majowego luzowania obostrzeń. Spore zmiany dotyczą między innymi noszenia maseczek, jednak podjęcie ostatecznej decyzji zależy od spełnienia dwóch ważnych warunków.

W środę na konferencji prasowej premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego przedstawiono harmonogram luzowania obostrzeń. Od czerwca wszyscy poczujemy smak wolności.

Jednym z kluczowych dni będzie 15 maja, kiedy to rząd chce znieść obowiązek noszenia maseczek na zewnątrz. Tego samego dnia otwarte zostaną także ogródki restauracyjne, kina, a także teatry. Dodatkowo możliwe będzie organizowanie przyjęć do 25 osób, a w szkołach powróci nauka hybrydowa.

Koniec z maseczkami na świeżym powietrzu

Adam Niedzielski poinformował, że rząd planuje zniesienie obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu. Jednak jest pewien warunek, a mianowicie zmiany wejdą w życie, gdy "wskaźnik zakażeń na 100 tys. osób spadnie poniżej 15". Dodatkowym warunkiem jest utrzymywanie półtorametrowego odstępu.

Ponieważ dajemy możliwość funkcjonowania bez maseczek na zewnątrz, to otwieramy również gastronomię zewnętrzną; teatry, kina na świeżym powietrzu z obłożeniem 50 proc. Ponadto imprezy okolicznościowe jak wesela czy komunie będą mogły być organizowane w limicie do 25 osób. Ale powtarzam, na świeżym powietrzu, tak by zabezpieczyć, czy w miarę bezpiecznie realizować te uroczystości - poinformował minister.

Plan wielkiego luzowania obostrzeń zakończy się 29 maja, wraz z wprowadzeniem nauki stacjonarnej dla wszystkich uczniów. Warto podkreślić, że rząd rezygnuje z regionalizacji obostrzeń, powracając do podejmowania decyzji w skali całego kraju.