18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Młody i...

Patkowski chce zmienić konstytucję i zadłużyć Polskę!

Wojciech Kozicki
08.09.2020  12:20
Wiceminister finansów Piotr Patkowski chce wiarygodnej i zadłużonej Polski
Wiceminister finansów Piotr Patkowski chce wiarygodnej i zadłużonej Polski Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Zadłużenie Polski rośnie. Jak z niego wyjść? Wiceminister finansów Piotr Patkowski znalazł rozwiązanie – trzeba zadłużyć kraj jeszcze bardziej, bo wiarygodność państwa na tym nie ucierpi. Swoje tezy nazywa pracą merytoryczną.

Wiceminister finansów Piotr Patkowski zna się na wydawaniu cudzych pieniędzy. W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” przyznał, że nie podoba mu się zapisany w konstytucji limit długu publicznego. Jego zdaniem, konstytucja z 1997 r. oraz ustawa o finansach publicznych pisana później są nieadekwatne do obecnej sytuacji. Sugeruje, że warto zmienić limit konstytucyjny wynoszący 60 proc. PKB.

Minister Patkowski i zadłużenie Polski

Ten zapis w konstytucji wprowadzono w bardzo konkretnym celu – dania większej wiarygodności państwu polskiemu na rynkach zagranicznych, co w latach 90. miało swoje pełne uzasadnienie. Natomiast przez te 23 lata Polska bardzo się zmieniła, także przez pryzmat tego, jak postrzegają nas na zewnątrz. Jesteśmy państwem, które nie musi swojej wiarygodności budować na przepisie konstytucyjnym – uważa Patkowski. (RP.pl)

Zdaniem Patkowskiego, pożyczanie dużych pieniędzy nie wpłynie na wiarygodność Polski. Uspokaja również, że chociaż mamy duży deficyt budżetowy, to nie stanowi on zagrożenia dla finansów publicznych.

Wiceminister finansów twierdzi, że rosnący deficyt to efekt uratowania polskiej gospodarki w czasie pandemii. Jego zdaniem, to „cena, którą warto zapłacić”.

Kiedy uzyskamy równowagę budżetową? Tego Patkowski nie jest w stanie przewidzieć, ale mówił o „wyrastaniu z długu” w drugiej połowie dziesięciolecia.

Obecnie priorytetem resortu finansów jest wspieranie przedsiębiorców, utrzymywanie niskiego bezrobocia, pobudzanie konsumpcji i inwestycji zarówno publicznych, jak i prywatnych – zapewnia Patkowski.

Zagłosuj

Czy sędziowie i politycy powinni mieć immunitet?

Liczba głosów:

Czytaj także
Przeczytaj więcej