18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Będą zaliczać na mszy?

Więcej religii w szkole. Pojawił się nowy "kościelny przedmiot"

Wojciech Kozicki
16.11.2019  12:57
Religia w szkole rozszerzona? Nowy przedmiot w dzienniku
Religia w szkole rozszerzona? Nowy przedmiot w dzienniku Fot: DAREK REDOS/REPORTER/East News

Lekcje religii w szkołach to temat kontrowersyjny. Polacy ubolewają ile kosztują budżet państwa katechezy i niektórzy chcą, by konkordat został rozwiązany. Tymczasem w jednej ze szkół pojawił się nowy religijny przedmiot.

Województwo mazowieckie, Ostrołęka i religia w szkole w formie rozszerzonej? Do sieci trafił plan lekcji jednej z tamtejszych szkół podstawowych i widoczny jest w nim nowy przedmiot "Religia - uczestnictwo we mszy świętej".

Religia w szkole w większej dawce?

Portal moja-ostroleka.pl opublikował zdjęcie fragmentu elektronicznego dziennika. Dodatkowa religia znalazła się obok takich przedmiotów jak matematyka i język polski. Pojawiły się podejrzenia, że uczniowie mieliby być z nowego przedmiotu rozliczani i na zaliczenie musieliby chodzić do kościoła i uczestniczyć w mszy świętej.

Urząd Miasta Ostrołęka uspokaja, że taki przedmiot jak "religia- uczestnictwo we mszy świętej” nie istnieje, ale jest za to religia/etyka.

Nie może być więc sprawdzane i oceniane uczestnictwo w praktykach religijnych. Podobnie rozstrzyga tą kwestię Konstytucja RP, która gwarantuje każdemu obywatelowi wolność sumienia i wyznania. Zgodnie z prawem, nikt nie może być zmuszany do uczestniczenia lub nieuczestniczenia w praktykach religijnych – powiedział Piotr Potulski, z biura prasowego Urzędu Miasta Ostrołęki. (moja-ostroleka.pl)

„Noizz” zwraca uwagę, że nie ma tu mowy o błędzie. W kolejnych kolumnach  przedmioty takie jak religia i etyka zostały wpisane osobno.

Czytaj także
Przeczytaj więcej