18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

kwarantanna na święta

Wielkanoc i pandemia. Zabronią wychodzenia z domów, zamkną kościoły?

18.03.2020  22:17
Wielkanoc i pandemia. Zabronią wychodzenia z domów, zamkną kościoły?
Wielkanoc i pandemia. Zabronią wychodzenia z domów, zamkną kościoły? Fot: Piotr Hukalo/Polska Press/East News

Nadchodzi Wielkanoc, a katolicy się niepokoją. Jak przeżyć najważniejsze święta w czasie pandemii? Może być wyjątkowo ciężko!

Koronawirus SARS-COV-2 pustoszy świat. Zdaje się, że jedyne kraje, które z nim sobie radzą, to Tajwan (wprowadzono tam surowe restrykcje, a ludzie są masowo badani) oraz Chiny. W państwie, w którym koronawirus pojawił się po raz pierwszy i w którym rozpętało się piekło, dopiero w trzecim miesiącu walki dochodzi do spadku nowych zakażeń.

Patrząc na sytuację Chin, łatwo przewidzieć, że świat przynajmniej przez kilka następnych miesięcy będzie walczył z pandemią. Jak prognozuje (w rozmowie z Medonet) lekarz Jacek Gleba, Polacy mierzyć się z nią będą co najmniej 3 miesiące. I to tylko, jeśli będą działać sprawnie i wprowadzą odpowiednie restrykcje.

Wielkanoc w  kwarantannie?

Niestety dla katolików, pandemia może popsuć im najważniejsze kościelne święta. Jak zapowiadał minister zdrowia Łukasz Szumowski, szczyt zachorowań w Polsce może przypaść za 2-3 tygodnie, czyli tuż przed Wielkanocą. Podobne prognozy ma doktor Gleba. On jednak największą liczbę zakażeń przewiduje w drugiej połowie kwietnia.

Kiedy w Polsce gwałtownie zacznie przybywać zakażonych, rząd może wprowadzić stan wyjątkowy (zakłada to uchawlona przez rząd na początku marca ustawa). Niestety, to oznacza, że przynajmniej część kraju zostanie objęta potężnymi ograniczeniami. Podobnie jak teraz we Włoszech, czy wcześniej w Chinach, w Polsce mogą zostać wydzielone strefy, w których ruch będzie znacznie ograniczony, a nawet niemal całkowicie zakazany. Wszyscy mieszkańcy, mogą zostać objęci obowiązkową kwarantanną. Możliwe jest też zamknięcie świątyń i odwołanie mszy świętych.

To oznacza, że prawdopodobnie, polskim katolikom zostanie przeżywać święta zmartwychwstania pańskiego jedynie w domowym zaciszu. Bez święcenia koszyczków, rezurekcji i śmigusa-dyngusa.

Przeczytaj więcej
Komentarze