strefa zagrożenia

Wirus H5N8 wykryty w Polsce! Alarm na Pomorzu

28.02.2021  15:44
Wirus H5N8 wykryty w Polsce
Wirus H5N8 wykryty w Polsce Fot: Serge Goujon/SHutterstock

Sopot w strefie zagrożenia! Na Pomorzu wykryto niebezpieczny wirus H5N8. Grypa zbiera śmiertelne żniwo.

Złe informacje z Pomorza. Po tym, jak w lutym w okolicach Swarzewa i we Władysławowie znaleziono martwe łabędzie, zaczęło się dociekanie, cóż zabiło niewinne ptaki. Odpowiedź jest już znana i potwierdzona - do Polski przywędrowała niebezpieczna ptasia grypa.

Zakażenie wirusem H5N8 w Wejherowie i okolicach Swarzewa potwierdził powiatowy lekarz weterynarii w Pucku.

Wirus H5N8 w Polsce

To nie koniec nieprzyjemnych doniesień. Wirus potwierdzono już także w parku Miejskim im. Majkowskiego w Wejherowie, oraz u łabędzi niemych na Wyspie Sobieszowskiej w Gdańsku. W sobotę powiatowy lekarz weterynarii w Gdyni zakwalifikował Sopot do strefy zagrożonej wystąpieniem ptasiej grypy.

Wszyscy mieszkańcy Sopotu, ale też miejsc, gdzie już potwierdzono zakażenia, alarmowani są o niebezpieczeństwie. Panuje bezwzględny zakaz zbliżania się do ptaków i niezwłocznego informowania w przypadku znalezienia martwego ptaka. Dzikich ptaków żywych nie należy dokarmiać, a hodowcy proszeni są o bezwzględne dostosowanie się do wytycznych sanepidu.

Znalezienie martwego ptaka należy pilnie zgłosić dyżurnemu straży miejskiej, dzwoniąc pod numer telefonu 986 lub 58-521-38-50

- poinformowała rzeczniczka sopockiego magistratu Izabela Heidrich.

Czytaj także