18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

jednak będzie lockdown?

Zabójczy wirus Omikron atakuje. Ministerstwo Zdrowia reaguje

Emilia Waszczuk
27.11.2021  09:40
Polska reaguje na mutację koronawirusa Omikron
Polska reaguje na mutację koronawirusa Omikron Fot: JACEK DOMIŃKI/REPORTER

Nowa mutacja koronawirusa atakuje świat. Komisja Europejska chce zamykać granice, minister zdrowia Adam Niedzielski podejmuje pierwsze kroki w walce z (prawdopodobnie) odpornym na szczepionki patogenem.

W południowej Afryce wykryto nowy, wybitnie niebezpieczny wariant koronawirusa SARS-COV-2. Jest bardzo zaraźliwy i, co gorsza, prawdopodobnie nie reaguje na wynalezione dotąd szczepionki. To oznacza, że pandemia może narodzić się od nowa i zaatakować z jeszcze większą mocą.

Już wiadomo, że nowa mutacja dotarła do Europy - w piątek wykryto pierwszy przypadek zakażenia u turystki, który wrócił właśnie z podróży do Egiptu i Turcji. Jak szybko B.1.1.529 dotrze do Polski? A może już tu jest?

Polska reaguje na mutację Omikron

Na wieści o nowej mutacji koronawirusa reaguje już Unia Europejska oraz, o dziwo, polski rząd. Minister zdrowia Adam Niedzielski zalecił GIS szczególnie uważne sprawdzanie, kto, jaką mutacją jest zakażony i uważne śledzenie kontaktów, by wyłapać ewentualne zakażenia. Sanepid szczególnie skupić ma się na osobach podróżujących z Afryki.

Poleciłem GIS zwrócenie szczególnej uwagi w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami wracającymi z Afryki - szczególnie RPA, gdzie mutacja odpowiada za 100 proc. nowych zakażeń. Dodatnie próbki będą badane w laboratoriach pod kątem genomu wirusa

- poinformował Adam Niedzielski na Twitterze.

Komisja Europejska rozważa z kolei zamknięcie granic i zawieszenie połączeń lotniczych z krajami, gdzie Omikron został wykryty. Podobne rozwiązania stosują już pierwsze kraje na świecie, w tym USA.

Omikron zabójczo niebezpieczny

Nowy wariant koronawirusa w piątek analizowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Nową mutację nazwali Omikron, uznali ją za "niepokojącą" i osadzili w kategorii wirusów wysoce zaraźliwych.

W sytuacji, gdy wariant Delta powraca w UE i EOG, wpływ na sytuację pojawienia się i ewentualnego rozprzestrzeniania się wariantu Omikron może być bardzo duży

- podała WHO w specjalnym raporcie.

Ogólny poziom ryzyka dla UE i EOG związany z wariantem Omikron jest uważany za wysoki lub bardzo wysoki - czytamy.

Do tej pory Omikron wykryty został między innymi w RPA, Hongkongu i Botswanie.

logo Tu się dzieje