18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Data i obostrzenia

COVID-19 wróci do Polski. Nowa fala zakażeń!

01.05.2022  10:18
Wirusolog ujawnia kiedy COVID-19 wroci do Polski. Nowa fala zakażeń
Wirusolog ujawnia kiedy COVID-19 wroci do Polski. Nowa fala zakażeń Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Minister zdrowia Adam Niedzielski właśnie ogłosił koniec pandemii koronawirusa. Nie za wcześnie, kowboju? Znany wirusolog ostrzega, że COVID-19 wróci i ujawnia kiedy możemy spodziewać się kolejnej fali zakażeń.

Ministerstwo zdrowia oficjalnie mówi już o końcu pandemii, a do tego Polska nie kupi więcej szczepionek od firm Pfizer i Moderna. Tymczasem w Chinach wirus paraliżuje kraj, wprowadzany jest mega lockdown, a we Włoszech i Austrii przedłużony został obowiązek noszenia maseczek w zamkniętej przestrzeni publicznej, jak np. w sklepach, środkach komunikacji. Nie mamy dobrych wiadomości. Prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska z Katedry Wirusologii i Immunologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ostrzega, że COVID-19 powróci w Polsce już jesienią.

Koronawirus w Polsce. Powrót wirus, nowa fala zakażeń

 Zdaniem prof. Szuster Ciesielskiej, nie ma co cieszyć się z zapowiadanego na maj zniesienia stanu epidemii w Polsce, bo jeśli sytuacja epidemiczna się pogorszy, to w każdej chwili mogą pojawić się nowe obostrzenia. Zwróciła uwagę, że obecnie nie da się nawet określić dokładnie na jakim jesteśmy etapie epidemii, bo ograniczono przekazywanie informacji opinii publicznej, a do tego cztery razy mniej osób jest kierowanych na testy w kierunku COVID-19.

Jestem przekonana, że jesienią koronawirus znowu uderzy. W jakiej postaci, wariancie - tego nikt nie jest w stanie przewidzieć, bo koronawirus jest nieobliczalny. Ogromnie ważne jest to, że mamy oręż do walki z koronawirusem. Są to skuteczne szczepionki, jak również leki, np. Paxlovid. Ubolewam, że nie jest dostępny w Polsce, ale wiem, że trwają na ten temat rozmowy z Komisją Europejską – informuje prof. Agnieszka Szuster-Ciesielska. (Polsat News)

Ekspertka podkreśliła, że już pojawiają się rekombinaty, czyli hybrydy dwóch wariantów koronawirusa. Pojawiają się również „nowe podlinie omikronu”. Zwróciła uwagę, że mało się o tym mówi, że wciąż mamy teraz dziennie ok. 1 tys. nowych przypadków zakażeń, młodzi trafiają na oddziały intensywnej terapii, a liczba zgonów wynosi od 30 do 50 w ciągu doby.