18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ostrzeżenie GIF

Lek wycofany z aptek! Unikajcie tych witamin!

Wojciech Kozicki
12.03.2022  11:39
Witamina D3 znika z aptek. GIF wycofuje krople Vigantol
Witamina D3 znika z aptek. GIF wycofuje krople Vigantol Fot: APAYDIN/East News

W waszej domowej apteczce znajduje się witamina D3 w kroplach? Główny Inspektorat Farmaceutyczny wydał ostrzeżenie przed popularnym lekiem Vigantol i nakazał natychmiastowe wycofanie go z aptek.

Bierzecie witaminę D3 Vigantol w kroplach doustnie? Wasze zdrowie jest zagrożone, ponieważ Główny Inspektorat Farmaceutyczny wykrył w tym produkcie leczniczym wadę jakościową. Okazała się na tyle poważne, że popularny lek znika z aptek. Decyzji nadano rygor natychmiastowej wykonalności.

Vigantol znika z aptek. Kłopot z witaminą D3

Jak doprecyzowuje Radio ZET, chodzi o produkt Vigantol (Cholecalciferolum), 500 µg/ml (20 000IU/ml), krople doustne, roztwór. Jest stosowany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Rynek Zdrowia dodaje, że „witamina D odpowiada m.in. za mineralizację kości i prawidłowy rozwój układu kostnego”.

Vigantol zawiera cholekalcyferol, czyli witaminę D3, która wpływa korzystanie na prawidłowy rozwój kości i ich mineralizację. Pomaga także polepszyć funkcjonowanie układu krążenia i mięśnia sercowego oraz odpowiada za regulację gospodarki wapniowo-fosforowej – wyjaśnia rynekzdrowia.pl.

Informacje o wycofanym leku:

  • numer serii: 19KQ193
  • termin ważności: 10.2024
  • podmiot odpowiedzialny: P&G Health Germany GmbH

GIF wycofał wskazany wyżej produkt na prośbę podmiotu odpowiedzialnego po przeprowadzeniu analizy ryzyka dotyczącej stwierdzenia w trakcie badań stabilności produktu wyniku poza specyfikacją w zakresie parametru zawartości substancji czynnej – ostrzega zdrowie.radiozet.pl.