18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dobre rozwiązanie?

Wizyty w szpitalach tylko dla zaszczepionych. Nowy pomysł PiS

16.07.2021  13:17
Szpitalne odwiedziny wrócą?
Szpitalne odwiedziny wrócą? Fot: DarSzach/Shutterstock

Pandemia sprawiła, że większość chorych nadal nie ma możliwości zobaczenia bliskich podczas pobytu w szpitalu. Wkrótce może to zmienić się za sprawą nowego pomysłu Ministerstwa Zdrowia. Jak przekazał wiceszef resortu Waldemar Kraska, trwają rozmowy nad przywróceniem możliwości odwiedzin dla osób, które przyjęły szczepionkę przeciw COVID-19.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska został zapytany o to, czy Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić możliwość odwiedzania pacjentów przebywających w szpitalach przez osoby zaszczepione przeciw COVID-19.

Na pewno mamy dziś problem z odwiedzinami w szpitalach. Zgłaszają to niejednokrotnie bliscy osób, które przebywają w szpitalach w stanie ciężkim, a oni nie mogą ich odwiedzić. W tej chwili analizujemy sytuację i zastanawiamy się, czy wprowadzić odgórnie unormowanie dotyczące odwiedzin w szpitalach przez osoby w pełni zaszczepione, czyli bezpieczne dla hospitalizowanych pacjentów. Bezpieczeństwo jest tu najważniejsze – stwierdził Kraska.

Kraska podkreśla też, że w sprawie wizyt szpitalnych nie ma odgórnie narzuconych wytycznych, które obejmują wszystkie placówki. Część z nich umożliwia odwiedziny po zrobieniu testu antygenowego.

Waldemar Kraska straszy koronawirusem

Wiceminister zdrowia przyznaje, że rozprzestrzenianie się indyjskiej mutacji koronawirusa jest procesem "nie tak szybkim, ale postępującym". Ze statystyk publikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że wirus Delta atakuje obecnie głównie osoby młode.

Kraska odniósł się również do kwestii szczepień obowiązkowych. Jak zapewnia, każdy powinien decydować indywidualnie czy chce przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19.

Trzeba docierać do jak najszerszego grona ludzi. Wyjaśniać. Uświadamiać. Najlepszą drogą jest uświadamianie zagrożenia, jakie wiąże się z tym, że nie przyjmie się szczepionki. Na pewno to nie wszystkich przekona, ale powinno się postawić głównie na edukację społeczną - zaznaczył.

W kwestii szczepień uzupełniających Kraska nie ukrywa, że do tej pory nie opublikowano wyników badań, które by dokumentowały sens takiego szczepienia.

Czytaj także
Przeczytaj więcej