18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

niepokojące objawy

Woda w Odrze niebezpieczna dla ludzi? SKÓRA SCHODZIŁA PŁATAMI

18.08.2022  12:12
Ryby z Odry niebezpieczne dla ludzi?
Ryby z Odry niebezpieczne dla ludzi? Fot: NewsLubuski/East News

Zwykli Polacy widzą to, czego nie potrafią zauważyć rządzący? Mieszkańcy nadodrzańskich miejscowości mówią o niebezpiecznych rybach. Nawet zwierzęta nie chciały ich jeść.

W Polsce mamy do czynienia z wielką katastrofą ekologiczną. Choć śnięte ryby w Odrze pojawiły się już pod koniec lipca, przez kolejne dwa tygodnie żadna instytucja nie chciała się sprawą zająć. Dopiero gdy informacje o skażeniu trafiły do ogólnopolskich mediów, a pomór ryb przyjął potężne rozmiary, zaczęto badać wodę w rzece, a kryzys zauważyli politycy.

Mieszkańcy nadodrzańskich miast i miejscowości wiedzą o tragedii już od dawna, podobnie jak wędkarze. To oni chcieli badań wody i śniętych ryb, jednak odbijali się od ściany. Co ciekawe, dramat wyczuć miały także zwierzęta. Jedna z mieszkanek Widuchowej twierdzi, że w ostatnim czasie koty wzgardziły swym ukochanym przysmakiem - małymi rybkami łowionymi w Odrze. Nie chciały ich jeść. Nad rzekę nie przylatuje też ptactwo.

Woda w Odrze niebezpieczna dla ludzi?

W rozmowie z Wirtualną Polską pani Elżbieta opowiada, jak jej mąż, jeszcze przed ujawnieniem informacji o skażeniu, łowił ryby w Odrze. Później z jego skórą działo się coś niepokojącego. - Schodziła jak po opalaniu i to przez kilka dni - mówi pani Elżbieta. Teraz nad rzeką unosi się ciężki do zniesienia fetor, ludzie wymiotują i żyją w lęku. Co jeśli tajemnicza toksyna, która zabiła ryby, może być szkodliwa też dla ludzi? Co, jeśli powietrze jest morowe?

Informacje o niepokojących objawach u ludzi, którzy mieli kontakt z wodą z rzeki, pojawiły się już kilka dni temu. Do toksykologa z Poznania, doktora Eryka Matuszkiewicza zgłaszali się pacjenci uskarżający się na pieczenie i swędzenie skóry oraz rumień. - Zgłaszali się przede wszystkim z objawami podrażnienia skóry. Mówili, że to po kontakcie z tą wodą - zdradził lekarz w rozmowie z Radiem ZET.

Trujące ryby z Odry

Już na początku sierpnia wędkarze z Dolnego Śląska zgłosili się do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, z prośbą o zbadanie śniętych ryb z Odry. Odmówiono im, zasłaniając się brakiem odpowiednich odczynników. Tym samym prawdopodobnie zaprzepaszczono szansę na odkrycie prawdy o skażeniu w jego rozkwicie.

Skażenia nie zauważyli urzędnicy i politycy, nie potrafią znaleźć go naukowcy z państwowych laboratoriów badających ryby i wodę, widzą je zwykli ludzie. - Popularne są u nas ryby w occie, które najpierw się smaży, a potem zalewa i szczelnie zakręca. Nigdy się z nimi nic niepokojącego nie dzieje, bo przecież są w occie. Tymczasem najnowsze słoiki jednej z sąsiadek zaczęły wręcz buzować i kipieć, a po otwarciu było czuć przerażający smród. Natychmiast je wyrzuciła. A to wszystko było długo przed tym zanim na rzece pojawiły się martwe ryby - opowiada w rozmowie z Wirtualną Polską mieszkanka jednej z nadodrzańskich miejscowości.