18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Prosimy o dyskrecję"

Wojsko na drogach w majówkę. Co się dzieje?

28.04.2022  17:24
W majówkę kolumny wojskowe na drogach w Polsce. Będą utrudnienia w ruchu przez manewry wojskowe?
W majówkę kolumny wojskowe na drogach w Polsce. Będą utrudnienia w ruchu przez manewry wojskowe? Fot: Bartosz KRUPA/East News- zdjęcie ilustracyjne

Uwaga! Od 1 maja w Polsce na ulicach możecie zobaczyć kolumny pojazdów wojskowych. Dlaczego wojsko wyjedzie na ulice? Władze już składają wyjaśniania i uspokajają – to tylko ćwiczenia. Mają jednak prośbę do Polaków o dyskrecję – nie róbcie zdjęć!

W czwartek oficer prasowa Wydziału Działań Komunikacyjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych ppłk Magdalena Busz zapowiedziała, że od niedzieli 1 maja na drogach niemal całej Polski, będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych. Spokojnie, to nie wojna i atak Rosji na Polskę. To tylko ćwiczenia.

Wojsko na drogach w majówkę. Dyskrecja i ćwiczenia

Co konkretnie w majówkę będzie ćwiczyło nasze wojsko? Jak podaje Radio ZET, „chodzi o przetrenowanie przyjęcia i przerzutu sojuszniczych sił, koordynację działań transgranicznych oraz współpracę z państwami gospodarzami". To dlatego wozy wojskowe zobaczy na autostradach, drogach ekspresowych i drogach krajowych. Raczej nie są spodziewane utrudnienia w ruchu, bo pojazdy wojskowe mają przemieszczać się głównie nocą. Może dojść jednak do przemieszczania się w godzinach szczytu i największego natężenia ruchu. Kolumny pojazdów wojskowych będą eskortowane i zabezpieczone przez Żandarmerię Wojskową i pododdziały regulacji ruchu Wojska Polskiego we współpracy z Policją. 

W ramach ćwiczenia, od 1 maja do końca miesiąca, po drogach województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego, wielkopolskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego, mazowieckiego, lubelskiego i warmińsko-mazurskiego będzie odbywał się ruch kolumn pojazdów wojskowych – zapowiada Wojsko Polskie.

Ppłk Magdalena Busz zaapelowała, by nie publikować zdjęć i informacji dotyczących ruchów wojska i lokalizacji jednostek. Ostrzega, że mogłoby to mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności.

Prosimy nie publikujcie informacji i zdjęć obrazujących ruchy wojsk i ich lokalizację, dat i godzin przejazdów kolumn wojskowych danych dotyczących wylotów i lądowań wojskowych statków powietrznych. Bądźmy świadomi zagrożeń! Każde nieprzemyślane działanie w sieci, publikowanie zdjęć przedstawiających ważne wojskowe obiekty, instalacje, urządzenia może mieć negatywne konsekwencje dla systemu bezpieczeństwa i obronności – prosi ppłk Magdalena Busz.

Czytaj także