18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wchodzą do mieszkań!

Inwazja szczurów w polskim mieście!

Wojciech Kozicki
19.11.2020  16:22
Wrocław i plaga szczurów -  winni mieszkańcy?
Wrocław i plaga szczurów - winni mieszkańcy? Fot: Jean Michel Labat / ardea.com/EAST NEWS

Wrocław i inwazja szczurów. Plaga dręczy miasto od lat, ale w tym roku brutalnie się nasiliła. Tymczasem władze miasta otwarcie mówią, że deratyzacja nic nie da i obwiniają mieszkańców Wrocławia.

Szczury we Wrocławiu atakują. Gryzonie opanowują kolejne dzielnice miasta: Stare Miasto, Przedmieście Oławskie, Gaj i Grabiszyn. Gazeta Wrocławska publikuje relacje zrozpaczonych wrocławian, którzy biją na alarm, że „szczury są wszędzie”. Gryzonie zaczynają już wchodzić do mieszkań. Wdzierają do piwnic, gdzie przegryzają stropy. Pojawiają się doniesienie o przegryzanych kablach i przewodach, co może doprowadzić do zwarcia i pożaru. Zdarzyło się również, że szczur wskoczył do wózka dziecięcego. Buszują po śmietnikach i klatkach schodowych, bez strachu paradują po chodnikach.

Plagi Breslau - szczury atakują Wrocław

Rośnie też zagrożenie epidemiczne. Służby ostrzegają, że te zwierzęta mogą przenosić takie choroby jak np. choroba Weila, gorączka krwotoczna i szczurzy tyfus plamisty. Mogą atakować i przenosić choroby na zwierzęta domowe.

Wrocławskie media donoszą, że szczury we Wrocławiu mają niezłe używanie, bo w wielu miejscach, np. ulicy Wełnianej i Szczytnickiej, kontenery na śmieci są przepełnione, a sterty odpadów na niektórych osiedlach piętrzą się już na trawnikach. Firmy odpowiedzialne za wywóz śmieci nie reagują na skargi mieszkańców i tłumaczą, że częstotliwość odbioru odpadów została ustalona na podstawie deklaracji złożonej przez zarządcę nieruchomości.

Deratyzacja we Wrocławiu

Od 1 listopada we Wrocławiu trwa wielka deratyzacja, która potrwa do końca listopada. Oprócz walki z gryzoniami pracownicy Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu chcą także edukować mieszkańców jak uniknąć plagi szczurów. Służby apelują, by zamykać klapy od śmietników, segregować śmieci, wyrzucać resztki jedzenia do odpowiednich kontenerów. Nie wolno też karmić ptaków, bo szczury żywią się resztkami jedzenia.

Urząd Miasta mówi wprost – nie pomoże. Grzegorz Rajter z Urzędu Miejskiego Wrocławia wyjaśnia, że to zarządcy nieruchomości i właściciele są odpowiedzialni za właściwie przeprowadzone deratyzacje. Jeśli tego nie dopilnują, mogą otrzymać kary finansowe.

Wszyscy, którzy są zobowiązani, mówimy tu przede wszystkim o właścicielach nieruchomości, o zarządcach nieruchomości, są zobligowani do tego, żeby wyłożyć preparaty, które pozwolą nam powalczyć z gryzoniami w mieście – powiedział Tomasz Jankowski z Zarządu Zasobu Komunalnego we Wrocławiu. (Gazeta Wrocławska)