18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowa epidemia?

Wścieklizna atakuje w Polsce! Ogniska choroby!

Wojciech Kozicki
20.01.2021  22:09
Wścieklizna w Polsce. Ognisko choroby pod Warszawą
Wścieklizna w Polsce. Ognisko choroby pod Warszawą Fot: Jean-Michel Labat / ardea.com/EAST NEWS

Koronawirus to nie nasz jedyny problem. W Polsce znowu atakuje wścieklizna! Pod Warszawą wykryto aż dwa ogniska tej strasznej choroby, a służby ostrzegają mieszkańców Wawra i Wesołej. Wybuchnie epidemia?

Wścieklizna w Polsce znowu atakuje. Wojewódzki Inspektorat Weterynarii poinformował, że w powiecie otwockim pojawiło się ognisko wścieklizny. Zagrożone są obszary Warra i Wesołej. Zakazane są tam targi i wystawy z udziałem zwierząt, zabroniono też polowań. Dozwolony jest jedynie sanitarny odstrzał dzików. Mieszkańcy powinni trzymać koty i psy zamknięte w domach. Zwierzęta domowe powinny być także zaszczepione przeciw wściekliźnie.

Wścieklizna w Polsce powraca

Jak podaje tvn24.pl, „w związku z wykryciem zakażenia wojewoda wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania wścieklizny zwierząt na terenie powiatu otwockiego, mińskiego oraz miasta stołecznego Warszawy”. Na drogach zostaną umieszczone specjalne oznaczenia, ostrzegające przed chorobą.

Wścieklizna została potwierdzona u lisa, w miejscowości Izabela, na terenie gminy Wiązowna, w powiecie otwockim – ostrzega Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Siedlcach na Facebooku.

Czy wścieklizna jest niebezpieczna dla ludzi?

Czy wścieklizna jest groźna dla człowieka? To choroba odzwierzęca, na którą nie ma skutecznego lekarstwa. Jak podaje portal Abczdrowie.pl, człowiek może umrzeć w ciągu tygodnia od zakażenia wirusem. Uratować może go jedynie surowica i seria szczepień.

Należy pamiętać, że nosicielami wirusa wścieklizny najczęściej są lisy, wiewiórki, jeże, nietoperze, sarny lub udomowione, przypadkowo zarażone wścieklizną (np. krowy, psy, koty). Do zakażenia nie dochodzi jedynie przez ugryzienie, ale również przez np. wdychanie oparów z odchodów lub zanieczyszczenie spojówek śliną chorego zwierzęcia.

Wścieklizna to wciąż ogromne zagrożenie na świecie. Rocznie umiera na nią  ok. 60 tysięcy ludzi, z czego połowa pochodzi z Indii.

Objawy wścieklizny:

  • Drętwienie i pieczenie w miejscu ugryzienia
  • Bezsenność
  • Gorączka
  • Omamy wzrokowe
  • Zaburzenia świadomości
  • Drgawki
  • Wodowstręt
  • Faza śpiączki

Do obszaru zagrożenia zaliczono Wawer. Chodzi dokładnie o część dzielnicy ograniczoną od północy Mazowieckim Parkiem Krajobrazowym, od zachodu ulicą Kwitnącej Akacji, a od południa ulicami: Izbicką, Zagórzańską i Złotej Jesieni - pisze tvn24.pl

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze