18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

1 listopada

Wszystkich Świętych: Co grozi za wejście na cmentarz?

31.10.2020  15:48
Wszystkich Świętych w Polsce
Wszystkich Świętych w Polsce Fot: Z.Dorighi photography/Shutterstock

Wszystkich Świętych będzie w tym roku zupełnie inne niż zwykle. Nic dziwnego - cały kraj zmaga się z pandemią koronawirusa. Jeśli jednak ktoś nie posłucha rządowego zakazu i mimo wszystko wejdzie na cmentarz w dniach 31.10-2.11, to jaka kara mu za to grozi?

Wszystkich Świętych będzie teraz szczególnie trudne. Rząd w ramach nowych obostrzeń walczących z pandemią ogłosił wczoraj zamknięcie cmentarzy. Od 31 października do 2 listopada nie można odwiedzać grobów bliskich. Decyzją, którą podjął premier Mateusz Morawiecki, oburzeni są zwykli Polacy i osoby, które handlują w tym okresie kwiatami i zniczami.

Rząd pozostaje jednak nieugięty. W Dzienniku Ustaw już opublikowano rozporządzenie rządu wprowadzające koleje obostrzenia w związku z trwającą pandemią koronawirusa, m.in. dot. zamknięcia cmentarzy od 31 października do 2 listopada. Premier na konferencji prasowej podkreślał, że dla niego to również była ciężka, pod kątem osobistym, decyzja.

Wszystkich Świętych: Jaka kara za wejście na cmentarz?

Polacy jednak zastanawiają się, jaka właściwie kara grozi za złamanie oficjalnego zakazu? O tym podczas wystąpienia publicznego premier nie wspomniał. Apelował jedynie by przestrzegać odgórnych zaleceń w trosce o własne zdrowie i życie. Szczególnie seniorzy są narażeni na ciężki przebieg COVID-19 i to oni powinni uważać na siebie najmocniej.

W rozporządzeniu nie ma żadnej informacji o grożących za wejście na cmentarz karach, ale w sytuacjach, kiedy policja zastanie ludzi odwiedzających groby na gorącym uczynku, może posiłkować się ustawą z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Ów dokument określa jasno: "kary pieniężne za niestosowanie się ustanowionych w stanie zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii nakazów, zakazów lub ograniczeń oraz za niewykonanie decyzji o skierowaniu do pracy przy zwalczaniu epidemii". 

Jak wiele możemy w takim wypadku zapłacić? Zgodnie z treścią ustawy kara może wynieść od 5 000 do 30 000 tysięcy złotych. Z pewnością mało kto ośmieli się tak bardzo ryzykować. A co Wy sądzicie o decyzji rządzących ws. 1 listopada?

Przeczytaj więcej
Komentarze