18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Akcja "Hiena"

Wszystkich Świętych: Funkcjonariusze wejdą na cmentarze!

28.10.2021  18:37
Wszystkich Świętych: Funkcjonariusze na cmentarzach

Wszystkich Świętych w dobie pandemii wygląda zupełnie inaczej. Rok temu w ogóle nie mogliśmy w tym czasie odwiedzić grobów bliskich, a teraz... Podczas wspominek towarzyszyć będą nam funkcjonariusze policji i straży miejskiej.

Wszystkich Świętych w tym roku będzie się różnić o tych, które obchodziliśmy w ostatnich latach. Politycy nie zdecydowali się na zamknięcie cmentarzy, jak to uczynili w tamtym roku, ale za to zamierzają inwigilować i pilnować obywateli. 

Czwarta fala pandemii koronawirusa rozgościła się w Polsce na dobre. Wszyscy jesteśmy przerażeni dzienną ilością zakażeń patogenem, a wszystko wskazuje na to, że przez dłuższy czas nie będzie lepiej. Mimo to Polacy chcą świętować normalnie ważne dla nich dni, dlatego nic nie powstrzyma ich przed odwiedzaniem cmentarzy 1 listopada. 

Wszystkich Świętych: Policja i straż miejska na cmentarzach

Warto jednak psychicznie nastawić się do tego, że teraz te momenty wyglądać będą inaczej. W tym roku na nekropoliach pojawią się policjanci i strażnicy miejscy. Będą wszystkich pilnować i sprawdzać.

Czy ma to jednak związek z pandemią koronawirusa? Nie do końca. Co roku w okresie Święta Zmarłych pojawiają się na cmentarzach liczne kradzieże. Tak zwane "hieny cmentarne" zabierają znicze, kwiaty, a czasami okradają stojące nad grobami rodziny. Z tej właśnie przyczyny służby zaczynają działać już teraz.

Od 20 października do 3 listopada trwa akcja "Hiena", podczas której funkcjonariusze straży miejskiej będą pilnować w godzinach wieczorno-nocnych bezpieczeństwa na cmentarzach. Będą mieli oni jednak w obowiązku również przypominanie o zasadach dystansu społecznego i zachowania najwyższej ostrożności w związku z pandemią koronawirusa w kraju. Patogen nie śpi!

Tymczasem policja na polskich drogach będzie prowadziła coroczną akcję "Znicz". Rozpocznie się ona 30 października, a zakończy 1 listopada. Będą przede wszystkim dbać o porządek i bezpieczeństwo w ruchu drogowym i pieszym. Będą szczególną uwagę przykładać do trzeźwości kierowców, stosowania się do zasad ruchu drogowego i chuligańskich wybryków. 

W momentach zadumy musimy zawsze na siebie uważać szczególnie mocno.

Czytaj także
Przeczytaj więcej