18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wulkan Cumbre Vieja nas udusi?

Toksyczna chmura pyłu nad Polską. Wyziewy z piekła!

Wojciech Kozicki
25.09.2021  13:57
Z powodu wybuchu wulkanu Cumbre Vieja  toskyczna chmura w niedzielę dotrze do Polski
Z powodu wybuchu wulkanu Cumbre Vieja toskyczna chmura w niedzielę dotrze do Polski Fot: DESIREE MARTIN/AFP/East News

Wybuch wulkanu w strefie Cumbre Vieja na Wyspach Kanaryjskich ma konsekwencje również dla Polski. Chmur toksycznego pyłu, która wzbiła się w powietrze po erupcji, zmierza do naszego kraju. Czy w niedzielę Polacy będą mieli problemy z oddychaniem?

Do wybuchu wulkanu Cumbre Vieja na należącej do archipelagu Wysp Kanaryjskich La Palmie doszło 19 września. Erupcję wulkaniczną poprzedziły liczne wstrząsy sejsmiczne, lawa zalała ok. 170 hektarów terenu, a ponad 300 domów zostało uszkodzonych przez magmę. Wybuch wulkanu zmusił do ewakuacji tysięcy ludzi. Co gorsza, w powietrze wzbiła się też chmura pyłu wulkanicznego wraz z ogromną ilością  dwutlenku siarki przechodzącego w trójtlenek siarki. Czy Polska jest w niebezpieczeństwie?

Toksyczna chmura pyłu nad Europę. Wulkan Cumbre Vieja nas udusi?

„Wirtualna Polska” podaje, że toksyczny pył pokrył cały rejon wyspy. Zagrożeniem są kwaśne deszcze wynikające z łączenia się trójtlenku siarki z cieczą.

To wyrzucane w powietrze ogromne ilości dwutlenku siarki. Ten w wyniku dalszego utlenienia przechodzi w trójtlenek siarki. Gdy łączy się cieczą, wówczas tworzy kwas siarkowy. Ten niebezpieczny związek spada na Ziemię razem z kroplami deszczu - mamy wówczas do czynienia z kwaśnym deszczem – ostrzega WP.pl.

Toksyczna chmura pyłu wraz z wiatrem przesuwa się w kierunku Europy Centralnej. W sobotę będzie rozciągała się na terenie Włoch i Francji, a w niedzielę dotrze do Polski. Na szczęście będzie już wówczas wykazywała znacznie mniejszą gęstością. Co więcej, prognozy pogody na niedzielę nie przewidują opadów deszczu, więc wulkaniczna chmura będzie raczej nieszkodliwa i kwaśne deszcze w Polsce nam nie grożą.

Wulkan Cumbre Vieja na wyspie La Palma wciąż wyrzuca kolejne porcje lawy. Władze zarządziły ewakuację trzech kolejnych miast: Tajuya, Tacande de Abajo i części Tacande de Arriba. Linie lotnicze odwołały loty z powodu niebezpiecznej chmury gazu i popiołu. Jak pisze TVN24, „strażacy wycofali się z prac porządkowych w mieście Todoque w piątek po południu, gdy na zboczu wulkanu otworzył się nowy otwór, z którego zaczęły się wydostawać kolejne porcje pyłu i gazów".

Toksyczny pył pokrył wszystko w regionie Wyspy La Palna. Władze już teraz szacują straty na około 90 milionów Euro. Jednak straty będą z pewnością dużo większe, gdyż wulkan wciąż wyrzuca kolejne porcje lawy – informuje portal fanipogody.pl

Czytaj także