18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dramatyczna akcja ratunkowa

Wybuch w kopalni. Jest wielu zaginionych

Wojciech Kozicki
20.04.2022  08:01
Wybuch metanu w kopalni Pniówek w Pawłowicach. Stracono też kontaklt z ratownikami
Wybuch metanu w kopalni Pniówek w Pawłowicach. Stracono też kontaklt z ratownikami Fot: Tomasz Kawka/East News

Wybuch w kopalni Pniówek w Pawłowicach. Potwierdzono, że w nocy doszło do wybuchu metanu. Pojawiły się pierwsze informacje o wielu osobach rannych oraz wielu zaginionych. Trwa akcja ratunkowa na terenie polskiej kopalni.

Wybuch metanu w kopalni Pniówek, należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Dramat rozegrał się tuż po północy, a w rejonie kopalni pracowało wówczas 42 górników. Większości udało się uciec, ale 12 odniosło poparzenia i musiało zostać hospitalizowanych. Wciąż trwa akcja ratunkowa, poszukiwanych jest 3 górników i 7 ratowników.

Wybuch metanu i akcja ratunkowa w kopalni

Jak podaje Wirtualna Polska, od razu po wybuchu do akcji ratunkowej ruszyły dwa zastępy ratowników, by odnaleźć zaginionych górników, ale z niektórymi ratownikami równieżutracono kontakt. Obecnie w akcji ratunkowej bierze udział 13 zastępów ratowników. Informację o zaginionych górnikach i ratowników potwierdza Jastrzębska Spółka Węglowa. Możliwe, że były dwie eksplozje metanu.

Do wypadku doszło w ścianie N-6 na poziomie 1000 metrów o godzinie 0.15. W sztabie akcji przebywają przedstawiciele Zarządu JSWoraz Wyższego i Okręgowego Urzędu Górniczego. Rodziny poszkodowanych górników zostały objęte opieką psychologów – wydała komunikat na Twitterze Jastrzębska Spółka Węglowa.

Aktualizacja, godzina 8:15, 20.04.2022

Ratownikom udało się dotrzeć do dwóch poszkodowanych w kopalni. Lekarze potwierdzili ich zgon. Ratownicy w dalszym ciągu poszukiwali w tym czasie ogółem ośmiu osób.

Czytaj także