18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nielegalny odwiert?

Wyciek i skażenie w Polsce! "Katastrofa ekologiczna"

Wojciech Kozicki
29.06.2020  14:11
Wyciek w Rogowie - skażenie i katastrofa ekologiczna
Wyciek w Rogowie - skażenie i katastrofa ekologiczna Fot: YouTube/Polskie Radio Łódź

Ekologiczny dramat i i wyciek do zbiornika wodnego w Rogowie (województwo łódzkie). Potwierdzono, że z nielegalnego odwiertu rury należącej do grupy PERN popłynęła ropopochodna substancja. Media i służby informują o „katastrofie ekologicznej”.

Polska ostatnio nie ma szczęścia do wycieków. Niedawno krajem wstrząsnął wyciek z Czajki, a teraz tragedia rozegrała się w Rogowie. Jak pisze Polsat News, do jednostki PSP w Brzezinach w sobotę przed godz. 8. wpłynęło zgłoszenie o ropopochodnej substancji w zbiorniku wodnym przy rzece Mroga. St. bryg. Dariusz Guzek Komendant Powiatowy PSP w Brzezinach potwierdził w rozmowie z mediami, że na całej powierzchni zbiornika ok. 4,6 znajdował się "film" ropopochodnej cieczy.

Wyciek i skażenie w Polsce - co się stało w Rogowie?

Działania strażaków polegały m.in. na budowaniu zapór, by substancja nie wpływała do rzeki - powiedział st. bryg. Guzek. Obecnie na miejscu pozostaje 9 zastępów strażaków PSP i OSP oraz grupy z PERN – oświadczył st. bryg. Guzek. (Polsat News)

Media informują, że obecnie kilkanaście zastępów straży pożarnej usuwa substancję ze zbiornika. „Radio Łódź”, powołując się na Jędrzeja Pawlaka z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej, donosi, że przyczyną wycieku była instalacja służąca najprawdopodobniej do kradzieży oleju napędowego z pobliskiego rurociągu.

Substancja dostała się do zbiornika wodnego z gruntu, który został zanieczyszczony przez wyciek z nielegalnego odwiertu rury należącej do grupy PERN. Źródło wycieku zlokalizowano ok. godz. 10 w niedzielę – pisze „Polsat News”.

Wiadomo, że zbiornik wodny w Rogowie i okoliczny teren są skażone, choć nie wiadomo jeszcze w jakim stopniu. Sprawę bada Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Wyciek w Rogowie – nowe informacje [WIDEO]

Czytaj także