18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowe informacje

Wyższy stopień gotowości Wojska Polskiego. Błaszczak podjął decyzję

24.02.2022  19:25
Podwyższony stopień gotowości Wojska Polskiego
Podwyższony stopień gotowości Wojska Polskiego Fot: Grzegorz Bukala/REPORTER

Resort obrony przekazał informację o wprowadzeniu "kolejnego stopnia gotowości w wydzielonych jednostkach wojsk operacyjnych i wojsk terytorialnych". Polska przygotowuje się również na masowy napływ uchodźców z terytorium Ukrainy.

Szef MON Mariusz Błaszczak w związku z rosyjskim atakiem na Ukrainę poinformował o wprowadzeniu kolejnego stopnia gotowości polskiego wojska. Cofnięto także decyzje o służbowych wyjazdach i urlopach.

Wprowadziłem kolejny stopień gotowości w wydzielonych jednostkach. To standardowe działanie mające na celu utrzymanie gotowości Sił Zbrojnych - przekazał minister.

W związku z sytuacją na Ukrainie dowództwo WOT podjęło decyzję o wprowadzeniu statusu natychmiastowego stawiennictwa żołnierzy. Rząd przygotowuje się na znaczny napływ uchodźców, dlatego konieczne będzie wsparcie administracji samorządowej oraz państwowej.

Polska podniosła gotowość bojową

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że żołnierze WOT z województw: podkarpackiego, lubelskiego oraz podlaskiego mogą otrzymać wezwanie do wojskowych jednostek w czasie do 6 godzin.

Polskie przepisy wyróżniają trzy stany gotowości obronnej: stan stałej gotowości obronnej państwa (utrzymywany w czasie pokoju), stan gotowości obronnej państwa czasu kryzysu (wprowadzany w czasie zagrożenia wojennego lub kryzysowego) oraz stan gotowości obronnej państwa czasu wojny (najwyższy stopień, wprowadzany w celu odparcia zbrojnej napaści).

Czytaj także