18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

zmiana przepisów

ZABIORĄ SAMOCHODY KIEROWCOM! Piraci drogowi bez prawka i auta

09.07.2021  10:24
Piraci drogowi stracą auta? Rząd chce zmian w przepisach
Piraci drogowi stracą auta? Rząd chce zmian w przepisach Fot: BEATA OLEJARKA/East News

Koniec ze śmierciami wywołanymi przez piratów drogowych? Rząd chce zmienić przepisy o karaniu niebezpiecznych kierowców. W innych krajach podobne rozwiązania zmniejszyły liczbę wypadków i ofiar.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział zaostrzenie kar dla piratów drogowych i już wiadomo, jaki jest jeden z pomysłów rządu. Koniec z mandatami, które nie wywołują u łamiących przepisy choćby gęsiej skórki. Zacznie się odbieranie aut przestępcom.

W ostatnich dniach Polską wstrząsnęło zdjęcie strażaka, niosącego w ramionach małego chłopczyka. Fotografię wykonano zaraz po wypadku, w którym zginęli rodzice malucha. W ich auto uderzył pijany kierowca.

Zmiana przepisów. Piraci drogowi stracą auta

Jak udało się ustalić - na razie nieoficjalnie - dziennikarzom portalu zajmującego się bezpieczeństwem na drogach (BRD24.pl), rządzący wracają do pomysłu konfiskowania samochodów piratom drogowym. Jeśli zmiany weszłyby w życie, każdy niebezpieczny kierowca w razie zatrzymania traciłby nie tylko punkty i pieniądze, ale też prawo jazdy i samochód.

W Polsce powszechnym jest odbieranie zezwolenia na prowadzenie pojazdów, jednak to nie powstrzymuje piratów drogowych. Jeśli nadal mają dostęp do samochodu - jeżdżą i stwarzają zagrożenie na drogach.

Odebranie prawa jazdy tworzyło tylko pewną iluzję kary. Przecież w kronikach policyjnych stale przewija się wątek o kierowcach, którzy mimo odebrania uprawnień wsiadali na kierownicę i powodowali wypadki

- mówi w rozmowie z WP redaktor naczelny BRD24.pl Łukasz Zboralski.

Piraci bez aut = mniej ofiar

Pomysł rekwirowania aut piratom drogowym już raz pojawił się w Sejmie - w 2014 roku. Projekt został jednak storpedowany i odrzucony. Tymczasem podobne rozwiązania funkcjonują już w części krajów Unii Europejskiej i nie budzą sprzeciwu społeczeństwa.

Konfiskata pojazdów od niedawna obowiązuje między innymi w Danii - tu samochód stracić można nawet za nadmierną prędkość. Pożegnać się z autem przez łamanie przepisów można  też w Belgii, Bułgarii, Estonii, Francji, Grecji czy Rumunii - w sumie w 13 różnych państwach.

Jak wynika ze statystyk prowadzonych w Belgii czy Finlandii, po wprowadzeniu restrykcyjnych przepisów liczba ofiar wypadków w ciągu kilku lat spadła o kilkadziesiąt procent!

Czytaj także
Przeczytaj więcej