18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wyrok dla kleru!

ZAKAZ zbierania na tacę w niedzielę. Księża się załamią?

14.06.2021  15:11
Ksiądz nie zbierze na tacę?
Ksiądz nie zbierze na tacę? Fot: Yeti studio/Shutterstock

Zakaz zbierania na tacę w niedzielę stanie się faktem? Księża w furii reagują na takie pogłoski, ale wszystko może się zdarzyć. Zwłaszcza że w kraju obowiązuje zakaz handlu w ten właśnie dzień weekendu. Tłumaczymy, w jaki sposób jest to ze sobą powiązane.

Księża nie będą mogli zbierać na tacę w niedzielę? Wyobrażacie sobie msze, podczas której nikt nie domaga się od wiernych ofiary pieniężnej? Nam też trudno w to uwierzyć, ale w obliczu toczącej się dyskusji o zakazie handlu w niedzielę - absolutnie wszystko staje się możliwe.

Przypominamy, że to właśnie Kościół jest w gronie największych zwolenników zakazania możliwości robienia zakupów w ostatni dzień weekendu. Tymczasem przedsiębiorcy oraz większość obywateli chciałaby zniesienia ustawy ograniczającej handel. Jeżeli jednak zakaz handlu w niedziele ma pozostać, to objęte nim powinny być też świątynie, gdzie obowiązywałby zakaz zbierania na tacę podczas niedzielnych mszy. 

Księża nie będą mogli zbierać na tacę?!

Kościół cieszy się za rządów Prawa i Sprawiedliwości prawami szczególnymi. Widać to było zwłaszcza w czasie pandemii koronawirusa, kiedy świątynie jako jedyne pozostawały wolne od większości ograniczeń i obostrzeń. Szybko też poluzowano to, co do tej pory było wstrzymane.

Teraz jednak znużeni takim stanem rzeczy Polacy domagają się większych ograniczeń dla księży. Super Express zapytał swoich czytelników o temat zakazu handlu i ich zdanie było zupełnie jasne - aż 70 proc. ankietowanych stwierdziło, że są przeciwni zakazywania robienia zakupów w niedzielę. Za zakazem handlu było 30 proc. głosujących - większość jest zatem w tym przypadku miażdżąca.

Tak samo jednomyślni Polacy byli w kwestii rozszerzenia zakazu handlu o... Kościół katolicki. Ponad 82 proc. naszych czytelników stwierdziło, że skoro jest zakaz handlu w Polsce, to powinien on obowiązywać także kler - na tacę księża mogliby zbierać tylko w niedziele handlowe. Przeciwnych takim ograniczeniom było przeszło 13 proc. głosujących, a pozostali nie mieli w tej kwestii zdania. 

Myślicie, że takie nastroje społeczne się utrzymają i Polacy realnie zaczną domagać się zmian w prawie? Nam zaczyna się wydawać, że teraz absolutnie wszystko może być możliwe.