18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

A jednak!

ZMIANA CZASU JEDNAK ODWOŁANA?! PiS wprowadza nowe przepisy

24.10.2021  15:01
Koniec ze zmianą czasu?
Koniec ze zmianą czasu? Fot: New Africa/Shutterstock

Wiceminister rozwoju Olga Semeniuk poinformowała o rozpoczęciu prac nad uregulowaniem przepisów ws. zmian czasu w Polsce. Rząd powoli szykuje się do całkowitego wycofania corocznego rytuału przestawiania zegarków wiosną i jesienią. Do przygotowania nowego prawa wezwała wcześniej Komisja Europejska, która zamierza dokończyć rozpoczęty dwa lata temu projekt.

Większość Polaków przyznaje, że zmiana czasu jest dość uciążliwą tradycją, która obecnie nie ma większego sensu. Przestawianie zegarków w ostatni weekend marca i października prawdopodobnie niebawem zostanie tylko wspomnieniem.

W Ministerstwie Rozwoju i Technologii rozpoczęto prace zmierzające do przeprowadzenia procesu legislacyjnego nowego rozporządzenia prezesa Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2022-2026 - przekazała Olga Semeniuk, cytowana przez telewizję TVN.

Wiceminister MRiT poinformowała, że prace nad projektem związane są z komunikatem Komisji Europejskiej, która ogłosiła, że wszystkie kraje członkowskie "muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu".

Koniec ze zmianą czasu

Pomysł zlikwidowania zmian czasu pojawił się już kilka lat temu. Sprawą zajął się Parlament Europejski, lecz postępujące prace przerwała pandemia koronawirusa. Teraz dyskusja na ten temat ponownie wróciła.

Polska od początku popierała podjęte przez Komisję Europejską w 2018 roku działania zmierzające do rewizji dyrektywy 2000/84/WE - jako zgodne z oczekiwaniami społecznymi - ale jednocześnie, tak jak i inne kraje członkowskie UE, zachęcała Komisję do przedstawienia kompleksowej analizy korzyści i skutków społeczno-ekonomicznych odstąpienia od dwukrotnej w ciągu roku zmiany czasu - mówiła Semeniuk.

Olga Semeniuk zaznacza, że najważniejsze jest "zachowanie harmonizacji czasu", a kraje członkowskie "muszą mieć czas konieczny na wypracowanie stanowiska co do tego, jaki czas powinien obowiązywać w kraju". Wszystko wskazuje na to, że zmiana czasu przejdzie do historii, ale kiedy dokładnie, tego nie wiadomo.