18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

czas start

OD SOBOTY ZMIANA OBOSTRZEŃ. Co się otwiera?

Emilia Waszczuk
08.05.2021  08:40
Zmiany w obostrzeniach od ósmego maja
Zmiany w obostrzeniach od ósmego maja Fot: Planeta.pl

Ósmy maja, zaczynamy znoszenie lockdownu! Polska się odmraża, rząd zmienia przepisy pandemiczne. Co ciekawe, w sobotę w życie wchodzi całkiem nowe, dość dziwne obostrzenie.

Rusza hucznie zapowiadane odmrażanie polskiej gospodarki i znoszenie uciążliwych obostrzeń. Wielu z nas czeka z niecierpliwością na dzień 15 maja, gdy - zgodnie z obietnicą ministra zdrowia - zrzucimy z twarzy maseczki.

Zanim to jednak nastąpi, nadszedł 8 maja i nie mniej ważny dzień w pozbywaniu się lockdownu z Polski. W sobotę startuje turystyka, w życie wchodzi też nowe, dość zaskakujące obostrzenie w handlu.

8 maja. Hotele wracają do życia

Minister zdrowia Adam Niedzielski jeszcze przed majówką obiecywał, że od ósmego maja na nowo będzie można rezerwować sobie noclegi w pensjonatach czy hotelach. Jako że często zapewnieniom czołowych polityków ciężko wierzyć, bo czasem zdarza im się nieco mijać z prawdą albo zmieniać zdanie w ostatniej chwili, Polacy podeszli do obietnic ministra ostrożnie. Dopiero w czwartek późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie zmieniające przepisy. Luzowanie zostało przyklepane.

I tak od ósmego maja na nowo ruszają hotele, pensjonaty, hostele i inne ośrodki wypoczynkowe. Co ważne, obłożenie miejsc w tych przybytkach nie może przekroczyć 50 procent, a właściciele muszą zadbać o przestrzeganie norm sanitarnych.

Jeszcze przez kolejny tydzień, rezerwując pokój, nie będziemy mogli liczyć na zjedzenie posiłku w hotelowej restauracji. Te zamknięte pozostaną do 14 maja. Do tego czasu posiłki mają być dostarczane to pokoi, ale tylko dla gości, których pobyt jest nie krótszy, niż doba hotelowa. Ten dziwny zdawałoby się zapis wynika z faktu, że część hotelarzy zaczęła wynajmować pokoje na godziny, by w ten sposób móc uruchomić restauracje.

Od 8 maja nowe obostrzenie

Hotele i pensjonaty wznawiają działalność w zaostrzonym rygorze, wzmożone środki bezpieczeństwa rząd wprowadził tymczasem całkiem niespodziewanie w placówkach handlowych. Od ósmego maja w sklepach czy na targowiskach obowiązywać ma nakaz noszenia rękawiczek.

O szczegółach rozporządzenia pisaliśmy TUTAJ.

logo Tu się dzieje