18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Panika! Na cmentarzu

ZNICZY ZABRAKNIE! Towar znika z półek, producenci alarmują

29.09.2022  16:12
Zniczy zabraknie
Zniczy zabraknie Fot: Tupungato/Shutterstock

Jeśli nie zmaleje popyt, to klienci wykupią to, co jest na półkach. Wówczas zniczy może zabraknąć, ostrzegają producenci.

Dotarły do nas niepokojące doniesienia niedługo przez 1 listopada. Producenci ostrzegają, że może nam zabraknąć zniczy!

Jeśli popyt nie zmaleje i klienci faktycznie wykupią to, co jest na półkach, zniczy może zabraknąć

- ostrzegła w rozmowie z portalem money.pl Joanna Karpeta, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Producentów Świec i Zniczy.

1 listopada jest jednym z najważniejszych dni w kalendarzu Polaków. Wówczas ruszamy, nieraz przez cały kraj, odwiedzić groby naszych zmarłych bliskich. Teraz, przez drożyznę, polska tradycja może zostać zakłócona.

Kryzys trafił nawet na cmentarz

Problemem dla producentów są rosnące ceny szkła i parafiny. Przez to nie zdecydowano się uruchomić wolumenu produkcji, do którego przyzwyczajono nas we wcześniejszych latach. Producenci sądzili bowiem, że znicze mogą się… nie sprzedać – z powodu wyższych cen. Nie docenili widać siły polskich tradycji i naszych do nich przywiązania. Jak wyjaśniła Joanna Karpeta, znicze schodzą tak szybko, jak cukier, który niedawno trzeba było reglamentować.

Producenci przystopowali produkcję, bo bali się, że ich towar może się nie sprzedać. Inflacja dotknęła wszystkich, w tym także kupujących. Firmy miały obawy, czy Kowalski, idąc na cmentarz, kupi znicze znacznie droższe niż rok temu. W związku z tym nie zrobili tak dużego zapasu, jak do tej pory. Jeśli popyt nie zmaleje i klienci faktycznie wykupią to, co jest na półkach, zniczy może zabraknąć

- mówiła Joanna Karpeta.