18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

kryzys trwa

ŻOŁNIERZ RANNY NA GRANICY. Białoruskie wojsko pomogło migrantom

Emilia Waszczuk
24.11.2021  11:58
Żołnierz ranny na granicy. Kryzys trwa
Żołnierz ranny na granicy. Kryzys trwa Fot: Viktor Tolochko/SPUTNIK Russia/East News

 Gorąco na granicy Polski i Białorusi w nocy z wtorku na środę. W okolicach Dubicz Cekiewnych i Mielnika doszło do próby sforsowania zabezpieczeń. Ranny jest polski żołnierz.

Konflikt między Polską i Białorusią nie ustaje, a Rosja zapowiada, że nie będzie czekać z założonymi rękami, jeśli nastąpią prowokacje i będzie odpierać ataki. Świat boi się wojny, wojną straszy już nawet Mateusz Morawiecki, ale jednocześnie rząd nie pali się do załagodzenia sytuacji. Tymczasem na Podlasiu spadł pierwszy śnieg i pojawił się mróz. Zdesperowani migranci podejmują więc kolejne próby przekroczenia granicy.

W nocy z wtorku na środę doszło do kilku prób sforsowania zabezpieczeń i przejścia na stronę polską. Straż Graniczna informuje między innymi o grupach migrantów próbujących dostać się do Polski w okolicach Dubicz Cerkiewnych i Mielnika. W sumie w nocy dojść miało do 267 prób przekroczenia granicy Polski z Białorusią, 44 migrantom wydano postanowienia o bezwzględnym opuszczeniu z kraju.

Żołnierz ranny na granicy

Do pierwszej próby przekroczenia granicy dojść miało około godziny 20.30 we wtorek. W okolicach Mielnika grupa około 30-40 osób forsowała zabezpieczenia i atakowała polskie służby.

Około 30 cudzoziemców przedostało się na teren naszego kraju. Atakujący rzucali kamieniami, kawałkami drzewa w funkcjonariuszy i żołnierzy. Jeden z żołnierzy doznał obrażeń głowy. Została mu udzielona pomoc medyczna

- przekazała PAP rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

Do kolejnej próby sforsowania granicy doszło o godzinie 23.30, ponownie w okolicach Mielnika. Wtedy również około 30 osób próbowało dostać się na terytorium Polski, a w stronę żołnierzy poleciały kamienie i gałęzie, użyto też petard hukowych.

Białoruscy żołnierze pomagają migrantom

Największa próba przekroczenia granicy podjęta została w okolicach Dubicz Cerkiewnych. Około godziny 20 zebrała się grupa ponad 100 migrantów. W niszczeniu zabezpieczeń mieli pomagać im żołnierze białoruscy.

Te osoby były bardzo agresywne, rzucały kamieniami w kierunku polskich funkcjonariuszy, przerzucały kładki przez concertinę, migranci cięli elementy zapory. Całemu zdarzeniu asystowali białoruscy żołnierze. Również pomagali cudzoziemcom

- przekazała ppor. Michalska.

logo Tu się dzieje