18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

kryzys na granicy

ŻOŁNIERZE RANNI NA GRANICY! Mundurowi w szpitalu

Emilia Waszczuk
19.11.2021  13:22
Polscy żołnierze ranni na granicy
Polscy żołnierze ranni na granicy Fot: LEONID SHCHEGLOV/AFP/East News

Sytuacja na granicy Polski i Białorusi nadal napięta. Ministerstwo Obrony Narodowej informuje o próbach forsowania zabezpieczeń i rannych żołnierzach.

W ciągu ostatniej doby na granicy Polski z Białorusią doszło do kolejnej dużej próby sforsowania zabezpieczeń i dostania się migrantów na terytorium Unii Europejskiej. Jak informuje szef MON Mariusz Błaszczak, w próbie przekroczenia granicy udział brało około 500 osób. Wszyscy zostali ponoć zablokowani przez polskie służby.

Niestety w wyniku konfliktu ucierpiało czterech polskich żołnierzy. Dwóm z nich udzielono pomocy na miejscu, pozostali zostali przewiezieni do szpitala. Mariusz Błaszczak nie zdradza, w jakim są stanie, jakich obrażeń doznali ani jak doszło do ranienia ich.

Żołnierze ranni na granicy

Więcej światła na sytuację rzuca rzeczniczka Straży Granicznej. Ppor. Anna Michalska przekazała, że do największej próby przekroczenia granicy doszło w Dubiczach Cerkiewnych. To tam ranionych zostało czterech mundurowych - migranci mieli rzucać w nich kamieniami.

Ktoś z tłumu użył też gazu łzawiącego w kierunku służb polskich. W tym czasie funkcjonariusze służb białoruskich świecili laserami. Cudzoziemcy przerzucili przez concertinę kładkę, którą nasze służby ściągnęły

- mówi Michalska.

Minister obrony narodowej informuje, że sytuacja na granicy uległa lekkiej poprawie, nadal pozostaje jednak bardzo trudna. Na terenach przygranicznych stacjonuje obecnie - poza Strażą Graniczną - około 15 tysięcy polskich żołnierzy.

PiS zbuduje płot na granicy

Tylko w ciągu ostatniej doby dojść miało do 255 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej - podaje Straż Graniczna. Od początku roku podobnych prób podjęto już ponad 34 tysiące.

W ostatnich dniach Sejm przyjął ustawę zarządzającą budowę na granicy Polski z Białorusią wielkiego muru. Według planów ma mieć postać metalowego płotu o wysokości 5,5 m i łącznej długości 180 kilometrów. Płot zwieńczony zostanie drutem kolczastym i nie obejmie terenów, gdzie naturalną granicę stanowi rzeka Bug. Dodatkowe zabezpieczenia stanowić ma specjalny system kamer i czujników ruchu.

Czytaj także
Przeczytaj więcej