18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Emeryci dostaną wała!

ZUS chce zlikwidować emerytury. Są za niskie do wypłacania

14.09.2021  16:35
ZUS chce zlikwidować groszowe emerytury
ZUS chce zlikwidować groszowe emerytury Fot: ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zamierza zlikwidować emerytury groszowe. Prezes ZUS przedstawiła rozwiązanie, które pomoże pozbyć się tego problemu. Jak informuje, coraz częściej dochodzi do sytuacji, gdy koszt wypłacenia emerytury jest niższy od jej wartości.

Prezes ZUS Gertrud Uścińska uważa, że emerytury groszowe powinny zostać zlikwidowane. Najniższe wypłacane przez urząd świadczenie wynosi dwa grosze.

Moim zdaniem emerytury groszowe są kwestią absolutnie wymagającą zmian w polskim prawie. Obecnie wystarczy pracować jeden dzień, aby po osiągnięciu wieku emerytalnego otrzymać świadczenie - mówiła w rozmowie z "Faktem" prezes zakładu.

Zdaniem Uścińskiej rząd powinien przeprowadzić zmiany w obowiązującej obecnie reformie emerytalnej. Według polskiego prawa wystarczy jedynie raz odprowadzić składkę do ZUS, by uzyskać prawo do emerytury.

Emerytury groszowe pójdą do kosza?

Problem groszowych emerytur jest coraz większy. Rok temu ponad 300 tysięcy Polaków pobierało świadczenie poniżej 1250,88 zł.

Proponujemy, aby prawa do emerytury otwierał jakiś okres zatrudnienia, jak to jest w wielu krajach UE np. 5, 10, czy 15 lat, albo zebrany jakiś kapitał emerytalny. Proponujemy również zachować te prawa już nabyte nawet do tej najniższej emerytury w wysokości 2 grosze, którą obsługujemy - stwierdziła w rozmowie z PAP prezes ZUS.

Jak informuje "Fakt" zdaniem Polaków godna emerytura powinna plasować się na poziomie 3,5 tysiąca złotych, czyli prawie tyle, ile wynosi średnia pensja netto w Polsce.

Czytaj także
Przeczytaj więcej