18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Tego jeszcze nie było

Zabrakło... KLUCZOWEGO ANTYBIOTYKU. Kryzys w aptekach?

14.08.2022  14:24
W Polsce zabraknie... LEKÓW?! Antybiotyku już mamy braki
W Polsce zabraknie... LEKÓW?! Antybiotyku już mamy braki Fot: Bartlomiej Magierowski/East News

Kryzys dotyka wszystkich elementów naszego życia. Nawet osoby chore mają problem z otrzymaniem koniecznych leków w aptekach. Co się dzieje i kiedy to się skończy?

Kryzys gości w sklepach, pracach, lecznicach, na stacjach benzynowych, a teraz... zagości także w aptekach. Już niedługo półki w tych miejscach mogą zaświecić bolesnymi dla oka i organizmu pustkami. Niestety, już teraz zabrakło bardzo ważnego antybiotyku.

W Polsce zabraknie... LEKÓW?! Antybiotyku już mamy braki

Związek Pracodawców Hurtowni Farmaceutycznych (ZPHF) poinformował, że czeka nas utrudniony dostęp do leków. Wszystko przez możliwe ograniczenie częstotliwości dostaw leków do aptek. Powodem takiej sytuacji są rosnące koszty, tym razem dystrybucji.

Ograniczenia częstotliwości w dostawach są zapowiadane z wyprzedzeniem, gdyż zdajemy sobie sprawę z problemów, jakie pojawią się w relacjach z pacjentami. Kolejne plany związane z dalszymi ograniczeniami poziomu serwisu oferowanego pacjentom za pośrednictwem aptek będziemy sygnalizować wkrótce

- informuje ZPHF.

Niestety, już teraz pojawia się problem z dostępnością bardzo istotnego antybiotyku. Substancja jest stosowana m.in. w leczeniu ostrego zapalenia ucha środkowego. W tym przypadku jest jednak dobra wiadomość: lek nie zniknął z aptek na dobre, a jego dostępność niebawem powinna znacząco się poprawić.

Chodzi o popularny antybiotyk Augmentin ES. Zgodnie z informacjami na stronie portalu gdziepolek.pl, jest on obecnie dostępny w wielu aptekach na terenie Polski, jednak jego zapasy szybko się kurczą, a w większości aptek dostępnych jest zaledwie kilka opakowań.

"Przewidywany termin poprawy dostępności Augmentin ES - zgodnie z informacją od podmiotu odpowiedzialnego - to początek października 2022 roku" - brzmią dostępne komunikaty.

Ministerstwo Zdrowia powinno dołożyć wszelkich starań, by powstrzymać ten dramatyczny rozwój sytuacji, ale jak na razie trudno dopatrzeć się szybkich i skutecznych działań ze strony rządzących. Czy poza jedzeniem, opałem i gazem wkrótce zabraknie nam również leków? Nadchodzi naprawdę wyjątkowo ciężka zima.