18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polacy mają przes...

Zabraknie papieru toaletowego? Ceny oszalały!

Wojciech Kozicki
01.08.2022  10:29
Rośnie cena papieru w Polsce. Papier toaletowy i wyprawki szkolne tylko dla najbogatszych Polaków?
Rośnie cena papieru w Polsce. Papier toaletowy i wyprawki szkolne tylko dla najbogatszych Polaków? Fot: Karolina Adamska/East News

Za chwilę wszystko PIS-dnie? Cena cukru, cena paliwa, inflacja.. a to jeszcze nie koniec, bo prawdziwy dramat dopiero nadciąga. Rosnące ceny papieru w Polsce brutalnie uderzą w nasze codzienne życie. Drożeją papier toaletowy, opakowania na żywność i wyprawki szkolne! Dlaczego cena papieru jest tak wysoka? Czy jesienią zabraknie papieru w Polsce?

Wysokie ceny cukru i paliwa, rosnące raty kredytów i stopy procentowe… a PiS dopiero się rozkręca!  Media w poniedziałek 1 sierpnia 2022 roku biją na alarm, że cena papieru w Polsce niemal się podwoiła. To oznacza droższe m.in. książki, zeszyty, opakowania na żywność, kartony, ręczniki papierowe i papier toaletowy. Producenci ostrzegają, że ceny papieru wciąż będą rosły i czeka nas bolesny kryzys. Jesienią możemy doświadczyć nawet niedoborów papieru. Cena szkolnej wyprawki w 2022 roku może być dla wielu rodziców szokująca.

Cena papieru w Polsce. Papier toaletowy i szkolna wyprawka tylko dla bogatych?

Jak wyjaśnia „Rzeczpospolita”, cena celulozy rośnie od 2021 roku, a „stabilizację może przynieść dopiero spowolnienie gospodarcze i spadek zapotrzebowania na papier, które obecnie generuje wysoki popyt ze strony wielu sektorów”. Michał Jarczyński, prezes Arctic Paper wyjaśnił, że wysoka cena papieru wynika również z rosnących kosztów energii. Zakłady produkujące papier kupują gaz i energię niezbędne do produkcji, a te są coraz droższe.

Jak podaje "Rzeczpospolita", wyższe ceny uderzają jednak także w innych segmentach rynku. Drogi papier to droższe książki czy inne artykuły papiernicze, które Polacy wkrótce zaczną kupować w ramach szkolnych wyprawek – informuje Interia.pl.

Na cenę papieru w Polsce wypływają m.in. kurs ropy, ceny ropopochodnych środków chemicznych oraz cena organicznych składników organicznych (np. skrobia) niezbędnych do produkcji papieru. Wstrzymanie dostaw zbóż z Ukrainy wywindowało ceny papieru w naszym kraju. A skoro wzrosną ceny opakowań kartonowych, czeka nas też kolejny wzrost cen żywności, przed czym ostrzega dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności Andrzej Gantner.

Na ceny wpływa także sytuacja w logistyce, zatkane szlaki morskie oraz brak ciężarówek i kierowców w Europie. Wszystko to powoduje, że papier mocno drożeje – wyjaśnia Michał Jarczyński. (RP.pl)

logo Tu się dzieje