18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Brzmi groźnie!

Alarm w Warszawie. Wykryto zwiększony poziom promieniowania

17.02.2021  16:39
Zwiększone promieniowanie w Warszawie
Zwiększone promieniowanie w Warszawie Fot: LUKASZ SZELAG/REPORTER

Pracownicy punktu przeładunkowego odpadów podczas rutynowej kontroli wykryli zwiększony poziom promieniowania w zakładzie. Na miejsce dotarła specjalistyczna grupa ratownictwa chemicznego.

We wtorek stołeczna straż pożarna otrzymała wezwanie do Zakładu Utylizacji Odpadów "Kampinoska" w Warszawie. Pracownicy sortowni poinformowali o wykryciu zwiększonego poziomiomu promieniowania w jednej ze śmieciarek. Na miejsce wysłano grupę chemików, która sprawdziła źródło skażenia.

Na miejscu była grupa chemiczna, która dokonała pomiaru i potwierdzono podwyższony poziom. Pracownicy sortowni zostali o tym poinformowani, mają zająć się zabezpieczeniem i utylizacją tych materiałów - poinformował Łukasz Płaskociński z warszawskiej straży pożarnej.

Strażacy zabezpieczyli teren oraz potwierdzili, że w jednym z worków znajdowały się odpady o podwyższonym poziomie radiacji.

Promieniowanie radioaktywne w odpadach

Według ustaleń wykryte promieniowanie jest znacznie niższe niż to, z którym mamy do czynienia podczas robienia zdjęć RTG.

Źródłem zwiększonej radiacji mogła być część garderoby, którą nosiła osoba podczas zabiegów radioterapii. Strażacy uspokajają, że sytuacja nie stanowi zagrożenia dla mieszkańców Warszawy.

Czytaj także
Przeczytaj więcej