18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jest źle, będzie gorzej

Zakaz aborcji w Polsce. U psychiatrów oblężenie

28.09.2021  14:49
Zakaz aborcji w Polsce
Zakaz aborcji w Polsce Fot: tartanparty/Shutterstock

Ograniczenie "kompromisu aborcyjnego" w Polsce wywołało bardzo przykre skutki w postaci pogorszenia zdrowia psychicznego kobiet. Psychiatrzy się skarżą na prawdziwe oblężenie ich gabinetów. 

Ograniczenie "kompromisu aborcyjnego" w Polsce wywołało natychmiastową reakcję społeczeństwa. Kobiety wyszły na ulice manifestować swój sprzeciw, ale rządzący nic sobie z tego nie zrobili i prawo zostało zaostrzone.

W najgorszej sytuacji znajdują się teraz kobiety, w których ciąży stwierdzono wady letalne płodu. Takie matki nie mają żadnego wyboru — muszą donosić ciążę, która często od początku skazana jest na niepowodzenie. To sprawia, że pogarsza się ich stan psychiczny.

Psychiatrzy mają ręce pełne roboty

Na alarm biją lekarze psychiatrzy, którzy bezpośrednio dotykają tego problemu. "W gabinetach psychiatrów przybywa pacjentek w ciąży z rozpoznaną letalną wadą płodu. Nie ma jednak mowy o wydawaniu z automatu opinii potrzebnego do przeprowadzenia legalnej aborcji" - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Gazeta podkreśla, że śmiertelna wada płodu u niektórych kobiet może spowodować nieodwracalne szkody w jej zdrowiu. Z tej przyczyny w takich przypadkach psychiatrzy wydają opinię, która staje się podstawą do przerwania ciąży. Profesor Krzysztof Preis, pomorski konsultant w dziedzinie ginekologii i położnictwa przyznaje, że w zeszłym roku trafiło do niego kilka takich wniosków.

Jeżeli są dwie opinie, wskazujące na to, że jest ryzyko zagrożenia życia oraz zdrowia, jest to traktowane jako orzeczenie komisji. I jest wiążące

— tłumaczy w rozmowie z "DGP" prof. Preis. 

Psychiatrzy podkreślają, że takie sytuacje to realne zagrożenie dla życia i zdrowia kobiety ciężarnej. Czynnik stresowy związany ze świadomością ciąży obciążonej wadami letalnymi może być dla matki zabójczy.

Psychiatrzy zaznaczają jednocześnie, że nie namawiają do aborcji i że są pacjentki, które decydują się na donoszenie ciąży pod opieką hospicjum perinatalnego. Niezaprzeczalnym faktem jest jednak to, że kobiet zgłaszających się po pomoc do lekarzy psychiatrów przybywa.