18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polacy przerażeni!

Zakaz grillowania w majówkę! Podjęto szokującą decyzję

30.04.2021  16:30
Koniec z grillowaniem
Koniec z grillowaniem Fot: stockcreations/Shutterstock

Tegoroczna majówka nie zapowiada się najlepiej. Oprócz kiepskiej, deszczowej aury, wypoczynek zepsuje ogłoszony przez GIOŚ zakaz grillowania. Mieszkańcy województwa mazowieckiego będą musieli obejść się smakiem.

Kilka dni temu Główny Inspektorat Ochrony Środowiska poinformował, że w części województwa mazowieckiego, a także na terenie warszawskich dzielnic Wesoła, Wawer, Włochy, Mokotów, Wola i Ursus istnieje duże ryzyko przekroczenia poziomu benzopirenu. Substancja ta jest jednym z głównych składników, odpowiadających za zanieczyszczenie powietrza.

W związku z rosnącym niebezpieczeństwem podjęto decyzję o wdrożeniu działań zapobiegających, które będą obowiązywały do 31 grudnia tego roku. Wszystkie zagrożone tereny trafiają do strefy żółtej, w której konieczne będzie przestrzeganie kilku surowych wytycznych.

Koniec z grillowaniem i ogniskami

Wprowadzenie zmian w praktyce oznacza, że na terenach zagrożonych przekroczeniem stężenia rakotwórczego benzopirenu grillowanie lub rozpalanie ognisk będzie zabronione. Dodatkowo zakaz palenia obejmie piecyki, kominki i piecyki kominkowe, chyba że są one jedynym źródłem ciepła.

Warszawska straż miejska zapowiedziała patrole, podczas których funkcjonariusze będą pouczać i upominać mieszkańców. Za złamanie przepisów policjanci lub inspektorzy GIOŚ mogą karać mandatami.