18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Zielona woda zdrowia nie doda

Uwaga! Sinice atakują ludzi nad Bałtykiem!

Wojciech Kozicki
29.06.2021  16:15
Zakaz kąpieli w Bałtyku. W morzu wystąpił zakwit sinic
Zakaz kąpieli w Bałtyku. W morzu wystąpił zakwit sinic Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Wakacje nad polskim morzem, rybka z frytkami i kąpiel w Bałtyku? Nie ma mowy! GIS ostrzega, że obowiązuje absolutny zakaz wchodzenia do wody, ponieważ sinice nad Bałtykiem znowu stanowią zagrożenie.

Kąpiel w polskim morzu może mieć dramatyczny wpływ na zdrowie. Jeśli wam życie miłe, nie wchodźcie do wody. We wtorek po południu w trzech nadmorskich kąpieliskach zorganizowanych na terenie województwa pomorskiego kąpiel jest zabroniona z powodu zakwitu sinic. O aktualnym stanie wody w kąpieliskach poinformował na swojej stronie internetowej Główny Inspektorat Sanitarny.

Sinice nad Bałtykiem. Zielona woda, zakaz kąpieli

Sinice pojawiły się na kąpieliskach Gdynia Śródmieście, Gdynia Redłowo oraz w Stegnie (zejście od ul. Morskiej) w powiecie nowodworskim. Obowiązuje tam kategoryczny zakaz kąpieli w morzu. Wejście do wody z sinicami może spowodować takie objawy jak m.in. wysypka na skórze oraz zaczerwienie spojówek. Jeśli dojdzie do połknięcia wody z sinicami, mogą pojawić się przykre dolegliwości układu pokarmowego takie jak  ból brzucha, wymioty i biegunka.

Jeśli nad Bałtykiem waszym oczom ukaże się zielona woda przypominająca kożuch, galaretkę lub rozlaną farbę, nie wchodźcie do niej pod żadnym pozorem! Jednocześnie sanepid zwraca uwagę, by nie mylić sinic z makroglonami, które choć są śmierdzące i zielone, nie są toksyczne.

Sinice (cyjanobakterie) należą do bakterii i zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Występują zarówno w wodach słonych jak i śródlądowych, unosząc się swobodnie w toni wodnej – podaje Radio ZET.

Czytaj także
Przeczytaj więcej